Zdj¦Öcie-0115_1

„Akademia sukcesu” szansą na rozwój

Szkoły podstawowe i gimnazjalne gminy Drezdenko od kwietnia 2013 r. realizują projekt pod nazwą „Akademia sukcesu” dofinansowany ze środków unijnych. Dzięki niemu uczniowie mogą nie tylko nadrobić zaległości czy też nabywać nową wiedzę i rozwijać swoje umiejętności z zakresu nauk humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych oraz sztuk pięknych, ale też uczestniczą w darmowych wycieczkach. Są to wyjazdy na basen, jak również podróże po pięknych zakątkach naszego kraju. Dzieci i młodzież Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Drezdenku odbyły takie wyjazdy do Torunia, Szczecina, Międzyzdrojów, Wrocławia i Zielonej Góry. Pozwoliły one poznać ciekawe fakty z historii tych miejsc, przybliżyły piękno przyrody, czy – jak w przypadku wyjazdu do stolicy naszego województwa – dały możliwość zaplanowania przyszłej ścieżki zawodowej.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Drezdenku mieli okazję skorzystać z warsztatów prowadzonych przez pracowników Wydziału Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, które dotyczyły zagadnień edukacyjno – zawodowych. Młodzież mogła bowiem stawić czoła zagadnieniom z przedsiębiorczości, podjąć temat planowania swojej kariery zawodowej. Gimnazjaliści zwiedzili też uniwersytet, podziwiali nowoczesną uczelnianą bibliotekę, byli na Wydziale Mechanicznym, gdzie swoje umiejętności ćwiczą przyszli inżynierowie. Ich szczególne zainteresowanie wzbudził Park Technologii i Logistyki Przemysłu INTERIOR w Nowej Soli. Jego przestrzenne i dizajnerskie wnętrza oraz niezwykle kosztowne i funkcjonalne wyposażenie zrobiły wrażenie na uczniach. Niektórzy z nich mieli okazję zbadać działanie jednego z urządzeń znajdujących się w laboratorium metrologicznym, a mianowicie maszyny pomiarowej, która (na zasadzie skanera) dokonała pomiarów ucznia i wydrukowała jego obraz w 3D. Wizyta w INTERIORZE uświadomiła im, że współczesny rynek pracy poszukuje fachowców w swojej dziedzinie, co wiąże się z koniecznością szczegółowo zaplanowanej ścieżki zawodowej i skonkretyzowaniem przyszłych planów edukacyjnych.

Fundusze unijne zmieniają oblicze Polski, pozwalają odkrywać piękno naszego kraju, poszerzają horyzonty myślowe. „Akademia sukcesu” i działania z nią związane potwierdzają fakt, że można je właściwie wykorzystać.

Alicja Graś

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ