ludziew

Jak dwie połówki jabłka…

Czego poszukujemy u kandydatów na przyszłych małżonków? Przede wszystkim podobieństwa: pokrewnego intelektu, poczucia humoru, zbieżnych zainteresowań. Otwarcie wystawy fotografii Radosława Wojciecha Szeszki w Bibliotece Publicznej udowodniło, że dotyczy to również bardziej prozaicznej kwestii – fizycznego podobieństwa.

„Co Bóg złączył” to zestawienie wyjątkowych portretów małżeństw z różnym stażem. 0 ile sam pomysł może wydawać się banalny, forma realizacji już nie. Autor za pomocą programu graficznego połączył twarze obojga małżonków w jedną. Jak przyznał, pierwszą próbę wykonał na zdjęciach swoim i żony, a efekt, jaki uzyskał, zaskoczył go tak bardzo, że fotograf przyrody zdecydował się stworzyć całą serię takich portretów. Od tego momentu rozpoczął poszukiwanie par, które odpowiadały przyjętej konwencji i po prawie trzech latach udało się skompletować prezentowany właśnie zbiór zdjęć. Co najbardziej zaskakuje w tych nietypowych portretach, to ich spójność, idealne wręcz dopasowanie, twarze patrzące z fotografii nie wyglądają dziwnie, wręcz przeciwnie, są bardzo miłe dla oka. Wystawa została tak rozmieszczona, że każde kolejne zdjęcie przedstawia parę z dłuższym stażem – zaczynamy oglądanie od portretu małżeństwa trzy dni po ślubie a kończymy na parze, która razem spędziła pięćdziesiąt pięć lat. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wraz z upływem czasu partnerzy coraz bardziej upodabniają się do siebie.

Podczas otwarcia wystawy trzeciego kwietnia autor opowiedział przybyłym gościom  o swoich inspiracjach oraz pracy nad portretami. Przyznał, że najtrudniejsze było odnalezienie małżeństw, tak idealnie dopasowanych pod względem wyglądu by manipulację graficzną  w zdjęciach ograniczyć do niezbędnego minimum. Podkreślił, że wszystkie pary, które wzięły udział w projekcie, były pod wielkim wrażeniem końcowego efektu. Zaprezentował również krótki film zdradzający tajniki powstawania zdjęć oraz ich edycji.

Doskonałym mottem dla tego artystycznego projektu wydają się być słowa Karola Wojtyły: „Dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno. Odtąd jedno choć nadal dwoje”.

Wystawę można oglądać codziennie na pierwszym piętrze Biblioteki Publicznej w Drezdenku w godzinach pracy do końca kwietnia.

Paulina Boczek

One Comment

ZOSTAW KOMENTARZ

  • dj śląsk
    2 maja 2014 at 18:07 -

    Cudowny blog. Szkoda że mało spotyka się takich blogów w internecie.
    Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej!
    :)