2014_drzwi_otwarte_30d

Akcja prozdrowotna „Inspiruje nas życie…” w ramach „Drzwi Otwartych” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku

      6 kwietnia 2014 r. w niedzielne popołudnie w ZSP w Drezdenku odbyła się już II edycja akcji prozdrowotnej „Inspiruje nas życie…” w ramach „Drzwi Otwartych” szkoły pod wymownym hasłem „Poznaj Swoją Przyszłą Szkołę”. Tym razem drezdenecka szkoła ponadgimnazjalna w ramach akcji prozdrowotnej zadbała nie tylko o dorosłych i dzieci, ale przede wszystkim o młodzież gimnazjalną, która w przystępny, interesujący sposób mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły i pod opieką starszych kolegów i koleżanek zwiedzić, zobaczyć, poznać być może swoją przyszłą placówkę oświatową.

      Mieszkańcy naszego miasta i okolic od godziny 14.00 do 18.00 mogli uzyskać informacje, porady, konsultacje z różnych dziedzin życia i na różne nurtujące tematy. W poszczególnych częściach szkoły, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na przykład w głównym holu szkoły swoje wyroby artystyczne prezentowały, m.in. pani Małgorzata Peszel wyeksponowała piękne artystycznie obrazy z elementami architektury Drezdenka, panie Izabela i Karolina Kuszpit zachwyciły oglądających rękodziełem artystycznym w postaci „Pomysłu na prezent” (poduszki, fartuchy, maskotki), pani Leokadia Demianiuk pokazała wyszukane, ciekawe ozdoby świąteczne (stroiki, pisanki, elementy dekoracyjne), pani Danuta Brzezińska zaprezentowała rękodzieło jadalne w postaci ekologicznych konfitur, syropów, octów, ale również zachwyciła przybyłych wyszukanymi ozdobami świątecznymi. Kosmetyki z naturalnym kolagenem promowała pani Dorota Pieluszczak z Salonu Kosmetycznego, wskazując na linię kosmetyków COLWAY. Dla pasjonatów czytelnictwa przeznaczony był kiermasz książek używanych, na którym można było zakupić czytelnicze „smaczki” . W centralnej części szkoły obecne były również przedstawicielki Stowarzyszenia Krzyskie Towarzystwo „Amazonki” z Krzyża Wielkopolskiego. Panie: Krystyna Kulska (prezes Stowarzyszenia), Irena Dorniak i Bernadeta Kaczmarek odpowiadały na wszystkie wątpliwości związane z profilaktyką chorób nowotworowych, promując zdrowy i odpowiedzialny tryb życia. Na swoim stoisku panie zaprezentowały piękne prace pani Danuty Szymaś – malarki, pod inspirującym tytułem „Radość życia”.

      Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli również pracownicy Przychodni Lekarza Rodzinnego w Drezdenku – pani Danuty Mikołajczyk-Jasińskiej. Pielęgniarka, pani Justyna Tokarska bezpłatnie prowadziła pomiar poziomu glukozy we krwi, jak również pomiar ciśnienia, natomiast pani Jolanta Stańko udzielała instruktażu samobadania piersi, zwracając szczególną uwagę na profilaktykę. Pani Monika Balicka- dietetyk, prowadziła pomiary: masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, ilości wody w organizmie itp., udzielając przy tym porad dotyczących racjonalnego żywienia. Dodatkowo można było skorzystać z porad psychologa (pani Daria Ćwiertnia-Paprota), pedagoga (pani Wioletta Libera) i logopedy (pani Beata Tatur).

      W ramach „Drzwi Otwartych” dla gimnazjalistów, młodzież mogła skorzystać z porad pracodawców – przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych, których reprezentowali pan Henryk Majzlik i pan Wiesław Matuszczak. Doradcy Zawodowi z ZSP w Drezdenku, panie Iwona Świekatowska i Agnieszka Stypińska-Łatuszyńska, oferowały pomoc w wyborze zawodu i kierunku kształcenia, a także umiejętnie określały predyspozycje i umiejętności zawodowe osób przybyłych.

     Można było również skorzystać z usług fryzjerskich pani Agnieszki Kostrzewińskiej ze Studia Fryzjerskiego „Glamour” z Drezdenka. Natomiast pani Agata Sobieraj z Salonu Kosmetycznego „Euforia” w sposób szczególny i delikatny zadbała o wszystkie przybyłe w tym dniu panie. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się gabinet wizażu, który reprezentowały panie z Akademii Ochrony Zdrowia i Urody – Monika Sekita- Pilch z Gorzowa Wlkp. Przybyłe mieszkanki Drezdenka i okolic chciały poznać tajniki upiększania i pozyskać wiedzę, jak dobrać właściwy makijaż do swojego typu karnacji.

    Dodatkowym elementem dbania o urodę i sylwetkę był bezpłatny instruktaż Nordic Walking, prowadzony przez pana Jana Osipowicza z ZSP w Drezdenku. Prowadzący podkreślał, że ważnym czynnikiem tej formy rekreacji jest dobór kijów i technika pracy rąk i nóg. Instrukor zwrócił uwagę na to, że stosując nordic walking pracujemy nad sylwetką całego ciała i przy niewielkim poziomie wysiłku jesteśmy w stanie spalić więcej kalorii, a dzięki odpowiedniej technice odepchnięcia z kija, do pracy angażujemy mięśnie oraz stawy górnej części ciała, przez co nasz ciężar rozłożony jest na więcej stawów i mięśni, tym samym dbamy dodatkowo o wydolność sercowo-oddechową i wzmacniamy układ kostny.

     Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych mieszkańcach naszego regionu, przygotowując dla nich kącik artystyczny z konkursem na najpiękniejsze wielkanocne jajko. Rozbawioną grupą dzieci opiekowała się pani Arleta Icke wraz z klasą 3 Technikum Hotelarsko –Ekonomicznego z ZSP.

Akcja prozdrowotna „Inspiruje nas życie…” w ramach „Drzwi Otwartych” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych cieszyła się żywym zainteresowaniem społeczności lokalnej, co niewątpliwie wpływa na potrzebę organizowania tego typu spotkań.

     Należy jednak podkreślić, że szczególny udział w akcji miały osoby zaproszone, instytucje i goście, którym dyrekcja i organizatorzy akcji prozdrowotnej z ZSP w Drezdenku składają serdeczne podziękowanie, pamiętając również o sponsorach: pani Dorocie Pieluszczak z Salonu Kosmetycznego, panu Krzysztofie Chełmińskim „Impresja” Studio Reklamy, Firmie Produkcyjno-Usługowo-Handlowej „Strop” Tadeusz Wróblewski.

     Kolejna akcja prozdrowotna już za rok, na którą już dziś zapraszamy mieszkańców Drezdenka i okolic.

Edyta Grzechowiak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ