Zdj¦Öcie0414

Jesteśmy za zdrowym stylem życia!

Często zadajemy sobie pytanie: Jak żyć zdrowo? My w naszej szkole udzielamy na to pytanie kilku odpowiedzi, z których każda jest tak samo ważna. Od kilku lat jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie i troska o zdrowie naszych uczniów jest naszym priorytetem. Naszym głównym zadaniem jest promocja zdrowego stylu życia poprzez propagowanie wśród uczniów i rodziców zasad odpowiedniego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Jednym ze sposobów promocji zdrowego stylu życia jest także realizacja Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy oraz realizacja Projektu – KIK/34 – a w nim zadania nr 2 pt.: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży”. W ramach projektu podejmujemy nowe działania edukacyjne. Mają one charakter nauki poprzez zabawę. Na zajęciach przyrodniczych uczniowie klas starszych wykonywali piramidę zdrowia i według zasad w niej zawartych przygotowywali sałatki i kanapki oraz prezentowali przepisy na swoje ulubione zdrowe potrawy. Uczniowie klas młodszych poznawali znaczenie witamin i wspólnie z rodzicami przygotowywali zdrowe śniadania w szkole. Założyli też wraz z wychowawcą klasy drugiej „Mini ogródek nowalijek”. Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna, o której także nie zapominamy. Nasi uczniowie mają wiele okazji do podtrzymywania ciągłej aktywności fizycznej. Tradycją naszej szkoły są biegi, w których biorą udział wszyscy uczniowie. Jesienią odbywa się Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły, wiosną natomiast Bieg Przełajowy o Puchar Wiosnyoraz Bieg Patrolowy o Puchar Puszczy Noteckiej. Organizujemy także liczne wyjazdy na Halę Sportowo-Rehabilitacyjną w Drezdenku, gdzie nasi uczniowie rozgrywają mecze w piłkę nożną, siatkową, koszykówkę, mecze tenisa stołowego, mają zajęcia na siłowni oraz uczestniczą w zajęciach aerobiku. Doskonalą więc swoje umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych, w myśl zasady „Dla każdego, coś miłego”. Urozmaiceniem dla uczniów są także cykliczne wyjazdy na basen i lodowisko do Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego „Słowianka” w Gorzowie Wlkp. Staramy się by nasi wychowankowie dużo czasu spędzali na świeżym powietrzu, toteż coroczne uroczystości szkolne m.in. Święto Pieczonego Ziemniaka i Powitanie Wiosny spędzamy w terenie – na Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Gościmiu – gdzie organizowane są gry i zabawy sportowe.

Nadrzędnym celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest wdrożenie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw u dzieci i młodzieży, a w konsekwencji zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym.

    Uwieńczeniem naszej pracy będzie, mamy nadzieję, zdobycie certyfikatu „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”.

Anna Owczarzak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ