OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Powiatowy Konkurs Recytatorski Pro Arte 2014

      Nie są to przychylne czasy dla miłośników literatury. Poezja nie wzbudza takich emocji jak nowinki z internetu, które łatwiej przyswoić i zrozumieć. Tam można skrótami, szybko i niedbale. Jednak istnieją też tacy, którzy potrafią dostrzec magię słowa i czarować obrazami utkanymi z wersów i strof. Artystyczna recytacja poezji różni się od codziennego języka. Wymaga nienagannej dykcji, stosowania odpowiednich środków wyrazu, takich jak: dynamika, tempo, intonacja, barwa, precyzja słowa, frazowanie. Nie wystarczy mówić jedynie zrozumiale i poprawnie. Trzeba to uczynić w sposób niezwykle sugestywny i porywający. Nie tylko talent, ale również codzienna, żmudna praca nad nienaganną dykcją. Wirtuozi recytacji mają niepowtarzalną okazję spotkania się i wymiany doświadczeń podczas Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w Strzelcach Krajeńskich.

      W tym roku na scenie rozbrzmiewały utwory znane i te mniej….Interpretacje oryginalne, indywidualne, przemyślane. Prawdziwe igrzyska słowa. ,,Wszyscy jesteście zwycięzcami” – usłyszeli uczestnicy w końcowym przemówieniu. Bo przecież tylko oni wiedzą, jak to jest, gdy trzeba opanować tremę, wyjść na oświetloną scenę i wygłosić tekst ciekawie, zaskakująco, niepowtarzalnie. Popisać się znajomością zasad trudnej sztuki żywego słowa.

      Laureatami w kategorii klas IV – VI zostali czwartoklasistka Magdalena Nowaczyk i piątoklasista Maciej Frąszczak. Obydwoje ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku. Będą reprezentować powiat. Przed nimi konkurs wojewódzki w Kargowej. Już niedługo, 15 maja. Czy zwyciężą? Już są zwycięzcami, bo potrafią malować słowami…

 Wioletta Kinal

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ