Ewa Lipska

Przed przyjazdem Ewy Lipskiej do Drezdenka

„Droga pani Schubert, dobrze, że jest jeszcze taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja.”

      Kim jest Ewa Lipska? Tutaj nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wiele osób zna ją nie tylko ze znakomitych wierszy, ale również z repertuaru piosenkarskiego. W latach siedemdziesiątych do jej wierszy śpiewali Skaldowie, Marek Grechuta, a ostatnio Grzegorz Turnau. To nie będzie pierwsze spotkanie poetki z Drezdenkiem. Niemal sześć lat temu moja klasa spotkała się z Ewą Lipską w Krakowie w miejscu magicznym, w sali wielkiego malarza i witrażysty Józefa Mehoffera w Wydawnictwie Literackim. Otoczenie godne patrona. Potężna sala, a w oknach witraże wykonane przez mistrza Józefa. Poetka najpierw czytała swoje wiersze, potem mówiła o sobie. Później padło kilka pytań. Uczestnicy tego wydarzenia byli przejęci tak szczególnym miejscem i wyjątkowo miłą atmosferą wytworzoną przez samą poetkę. Każdy z uczniów otrzymał wówczas tomik poezji i miał możliwość indywidualnej rozmowy. Na koniec wspólna fotografia i autografy, często bardzo osobiste wpisy. Pamiątka na całe życie. Cóż ja mogę pisać o poezji? Niewiele. Czytam wiersze bardzo osobiście. Ciągle traktują je jako prywatną rozmowę z autorami. Czasem się kłócę, czasem czegoś się dowiem, wreszcie innym razem zgadzam się w całej rozciągłości. Uważam, że poezja jest najkrótszym sposobem wyrażania myśli. Ot, choćby znów z tomiku „Droga pani Schubert”:

Droga pani Schubert, od dłuższego czasu obserwuję głupotę. Światowy bestseller. Napina mięśnie w toksycznej siłowni. Stepper. Hantle. Sztangi. Pewna siebie kondycja. Podobno istniała już przed swoim narodzeniem. Święta ikona muskułów. Gadatliwa jak pióropusz słów na chronicznym dopingu.

      Czytamy ten tekst, a każdy rozumie, jak potrafi i nie powinniśmy się dziwić, że w jednej kwestii mamy tyle różnych opinii. Dobrze więc, że „jest jeszcze taki kraj, który jest wszędzie i nazywa się Poezja.” Pani Ewa Lipska odwiedzi nas na początku czerwca, a jedno ze spotkań odbędzie się w Bibliotece Publicznej im. ks. J. Tischnera. Już dziś chętnych zapraszam. To będzie wyjątkowe wydarzenie.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ