DSC_0296_1

Przedszkolaki na imieninach u książki

Koniec kwietnia i początek maja tego roku obfitują w święta i dni mające na celu upamiętnić coś lub kogoś. Nie każdy do końca wie, co i kogo, ale każdy jest świadomy, że z jakiegoś powodu ten dzień jest wyjątkowy. Nauczono nas tego w szkole, w domu, w kościele lub po prostu mamy wtedy wolne. Ale czy wiemy, jakie święto kryje się pod datą 23 kwietnia?
Biblioteka w Drezdenku zadbała o to, by już od najmłodszych lat mieszkańcy naszego miasta nie mieli wątpliwości, że jest to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a drugiego kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. By uczcić tę podwójną okazję, oddział dla dzieci odwiedziły drezdeneckie przedszkolaki. Grupa trzy i czterolatków poznała zasady korzystania z biblioteki, obejrzała kolorowe publikacje tworzone z myślą o nich, wysłuchała krótkiego opowiadania i dowiedziała się, jak należy postępować z książką, by jej nie zniszczyć. Maluchy z wielkim zaangażowaniem śpiewały piosenkę o czytaniu oraz brały udział w zabawach ruchowych. Miały okazję sprawdzić, czy tak, jak prawdziwa księżniczka, wyczują ziarenko grochu pod poduszką, a dzięki przygodom Koszmarnego Karolka przekonały się, czym grozi unikanie książek. Dzieci imponowały swoją wiedzą na temat baśni i błyskawicznie odpowiadały na wszystkie zagadki, nawet te, przeznaczone dla starszych grup. Wychodząc z biblioteki jeden z chłopców stwierdził, że „to były takie imieniny książki i były fajne”. Najbardziej cieszy fakt, że już tego samego dnia dzieci, które brały udział w spotkaniu, pojawiały się w bibliotece z opiekunami, by wypożyczyć książkę, która spodobała im się wcześniej.
Czy bibliotekarz może chcieć czegoś więcej? Może i chce. Marzeniem bibliotekarza jest, by dla każdego, niezależnie od wieku, Światowy Dzień Książki był „fajny” i ważny, by każdy uczcił go lekturą choć jednej książki.

Paulina Boczek

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ