P1050134XX-12_1

Uczennice Gimnazjum nr 1 im. J. Nojiego w Drezdenku posłankami na Wiejskiej w Warszawie podczas XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Wraz z Olą Stachowiak pod namową Pani wicedyrektor Elżbiety Gławdel wzięłyśmy udział w projekcie edukacyjnym Sejm Dzieci i Młodzieży, który już od 10 lat jest tradycją w naszej szkole. To akcja propagująca parlamentaryzm wśród młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a sesja odbywa się 1 czerwca w Dniu Dziecka. Aby móc obradować w Warszawie z młodzieżą z całej z Polski, musiałyśmy zorganizować debatę na temat aktywizacji młodych.
Na przygotowanie dyskusji miałyśmy pięć dni, wysłałyśmy relację i oczekiwałyśmy na wyniki dwa tygodnie. Na nasze województwo przypadło 14 mandatów, co oznaczało że tylko 7 zespołów może jechać na obrady sejmu. Do projektu zgłosiły się 654 zespoły z całej Polski. W dniu ogłoszenia wyników okazało się, że otrzymałyśmy trzydzieści siedem punktów na czterdzieści możliwych, zajmując pierwsze miejsce w województwie a także pierwsze w Polsce! Oznaczało to, że w nagrodę weźmiemy udział w obradach komisji problemowych, których zadaniem było opracowanie z pomocą ekspertów uchwały na temat aktywizacji młodych i przygotowanie pytań do podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pani Ewy Dudek.
Spotkanie komisji odbyło się w Warszawie 10 i 11 maja 2014 roku. Pierwszego dnia komisja została rozdzielona na liczące około dwudziestu osób trzy podkomisje, których celem było przygotowanie na wybrany temat części uchwały.
Drugiego dnia spotkaliśmy się, by sporządzić ją wspólnie i ewentualnie nanieść drobne poprawki. Na przewodniczącą komisji została wybrana Pamela Śliwińska z województwa dolnośląskiego , natomiast wiceprzewodniczącą zostałam ja – Sara Sroczyńska.
Zdaniem komisji, oprócz złączenia trzech części uchwały w jedną, było wybranie trzech marszałków, trzech osób, które miały zadać pytania Pani Ewie Dudek oraz osobę, która by nas reprezentowała. Po obradach komisji otrzymałyśmy jeszcze jedno zadanie. Zobowiązane byłyśmy zorganizować kampanię profrekwencyjną. W związku z tym rozwiesiłyśmy w Drezdenku plakaty, mające na celu zachęcić mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w wyborach do europarlamentu. Nasza kampania dla uzyskania większego rozgłosu została połączona z Dniem Sportu. Głównym jej punktem był przemarsz ulicami miasta, który odbył się 23 maja 2014 r. z udziałem uczniów Gimnazjum nr 1 im. J. Nojiego w Drezdenku, Gimnazjalnej Orkiestry Dętej, Dziewcząt z Buławami i uczniów: SP Trzebicz, SP Niegosław, SP1 Drezdenko. Podczas parady wybrani uczniowie rozdawali napotkanym przechodniom balony w kolorach Unii Europejskiej oraz ulotki informacyjne. Miejscem docelowym przemarszu było boisko w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku, tzw. „Orlik”, gdzie podczas zawodów uczniowie namalowali z nami kredą ogromną flagę Unii Europejskiej.
Dnia 31 maja 2014 roku udałyśmy się do Warszawy, by 1 czerwca obradować w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej podczas XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wczesnym rankiem wspólnie z sześcioma zespołami z województwa lubuskiego oraz dwoma opiekunami: naszym Panem Dyrektorem Zbigniewem Kubasikiem i Panią Danutą Przybysz z KO w Gorzowie Wlkp., ruszyliśmy w drogę.
Po przyjeździe udaliśmy się do Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr1, gdzie w dwudziestu dwóch grupach odbyliśmy warsztaty, na które zapisywaliśmy się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Każdy z nas wybrał najbardziej interesujący go temat. My zdecydowałyśmy się na: „Rozwijanie zdolności liderskich w działalności społecznej”. Warsztat ten prowadzony był przez Panią Zuzannę Naruszewicz, trenerkę z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dowiedziałyśmy się między innymi jak zachęcić młodzież do działania i funkcjonowania w grupie. Miałyśmy też okazję ponownie spotkać się z kolegami i koleżankami z obrad komisji, ale również poznać wiele nowych osób. Po warsztatach wszyscy udaliśmy się do hoteli, a po kolacji Pan Dyrektor zrobił nam niespodziankę i dla relaksu zabrał nas na wycieczkę po Warszawie. Podążaliśmy Alejami Jerozolimskimi i Nowym Światem, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika oraz Pałac Staszica. Obejrzeliśmy także Aleje Ujazdowskie, Pałac Prezydencki na Krakowskich Przedmieściach oraz Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik Nieznanego Żołnierza. Nie mogliśmy także ominąć Placu Zamkowego, na którym mieści się Pałac Królewski i kolumna króla Zygmunta III Wazy. Pan Dyrektor podczas spaceru opowiadał nam bardzo ciekawe historie o zwiedzanych przez nas miejscach, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni. Wczesnym porankiem udaliśmy się na pyszne śniadanie, po którym, zniecierpliwieni ruszyliśmy do Gmachu Sejmu, gdzie czekała już na nas telewizja. Najpierw odbyło się krótkie spotkanie z klubami poselskimi w sali kolumnowej, podczas którego zostaliśmy obdarowani upominkami przez różne partie polityczne. O godzinie dziesiątej czterystu sześćdziesięciu chłopców i dziewcząt zasiadło w sali obrad i dyskutowało dosyć burzliwie na temat uchwały dotyczącej aktywizacji młodych. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi Pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pani Ewa Dudek, Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak oraz Prezydium Sejmu. To było ciekawe przeżycie, które z pewnością pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Zachęcam do udziału w takim projekcie edukacyjnym, ponieważ daje on możliwość spotkania ludzi, którzy pragną mówić głosem młodzieży i cytując słowa Pani Ewy Kopacz : „Pamiętajcie też, że nie ma żadnego „oni”, jesteśmy „my” – obywatele. Wszystko zależy od nas” pokazuje dorosłym, że młodzież także może budować Polskę.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie radzie pedagogicznej i uczniom naszej szkoły, a w szczególności Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Kubasikowi oraz Pani Wicedyrektor Elżbiecie Gławdel.

Sara Sroczyńska

P1050135XX-13_1 P1050132XX-11_1 P1050002XX-4_1 P1040997X-2_1 P1040996-1_1

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ