DSC_4355_1

Wielka poezja i mali recytatorzy

DSC_4355_1Już po raz trzeci młodzi adepci trudnej sztuki recytacji spotkali się w Bibliotece Publicznej by zmierzyć się z wierszami Wisławy Szymborskiej. W tym roku bezkonkurencyjne okazały się Magdalena i Milena Nowaczyk – siostry, które udowadniają, że miłość do poezji wpisaną mają w DNA.
W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Drezdenka i Strzelec Krajeńskich. Ich zmagania obserwowało jury w składzie: Danuta Ciesielska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, Alicja Zachciał – nauczycielka i Wiesław Pietruszak – wicestarosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Każdy występ był oceniany pod względem interpretacji, dykcji, opanowania pamięciowego oraz ogólnego wyrazu artystycznego.
Gościem specjalnym konkursu był burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak, który pojawił się w bibliotece by życzyć uczestnikom powodzenia. Jako polonista zwrócił uwagę na to jak ważną rolę pełni poezja w życiu człowieka, zwłaszcza młodego, u którego dopiero kształtuje się wrażliwość. Podkreślił również, że dzięki konkursom takim jak ten pamięć o wielkiej polskiej noblistce przetrwa również w świadomości najmłodszych pokoleń, które mają szansę poznać jej twórczość.
Uczniowie podeszli do postawionego im zadania bardzo ambitnie i wybierali często trudne utwory poruszające tak „dorosłe” tematy jak: kruchość istnienia, śmierć dziecka, terroryzm. Wszyscy byli doskonale przygotowani, ich interpretacje zaskakiwały dojrzałością, co znacznie utrudniało wybór zwycięzców. W kategorii szkół podstawowych na podium znaleźli się Magdalena Nowaczyk – pierwsze miejsce (SP nr 1 w Drezdenku), Natalia Szwinto – drugie miejsce (SP nr 1 w Drezdenku), Oliwer Borenstein – trzecie miejsce (SP nr 1 w Drezdenku). Wyróżnienie otrzymała Sara Gaweł (SP nr 1 w Drezdenku) Spośród gimnazjalistów najlepsze okazały się Milena Nowaczyk – pierwsze miejsce (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drezdenku), Aleksandra Falkowska – drugie miejsce (Gimnazjum w Strzelcach Kraj.), Magdalena Kowczyk – trzecie miejsce (Publiczne Gimnazjum w Strzelcach Kraj.). Wyróżnienie powędrowało do Darii Loc z Publicznego Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich.
Organizatorzy konkursu pragną szczególnie podziękować sponsorom nagród dla laureatów: Urzędowi Miejskiemu w Drezdenku, hurtowni „Alfa”, przedsiębiorstwu handlowemu „Wicher”, księgarni „Marina”, sklepowi myśliwskiemu „Leśnik”, hurtowni „Terjan” oraz księgarni „Papirus”.
Na zakończenie konkursu zebrani wysłuchali jeszcze jednego wystąpienia – swój wierszyk zaprezentowała pięcioletnia Zuzia, która marzyła by wystąpić przed publicznością. Mamy nadzieję, że to nie ostatni występ małej recytatorki w naszej bibliotece i już za kilka lat będzie reprezentowała swoją szkołę podczas kolejnej edycji konkursu.

Paulina Boczek

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ