Wielokulturowość – jestem na tak!

imagesZadaniem biblioteki jest nie tylko zapewnianie dostatecznej liczby szkolnych lektur oraz zapewnianie rozrywki, ale również edukacja młodego człowieka. Stąd też udział Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku w konkursie „Wielokulturowość – jestem na tak!” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Zadaniem bibliotekarzy było przedstawienie w jak najbardziej kreatywny sposób myśli przewodniej, czyli promowania tolerancji wobec emigrantów i uchodźców. Biblioteka w Drezdenku postawiła na oryginalność i zamiast tworzyć kolejny plakat, czy też hasło, stworzyła… bajkę. Jej bohaterami zostały postacie z książek znajdujących się w dziale dziecięcym i opowiadających o różnych narodach, kulturach i tradycjach. Na poszukiwania zaginionego Murzynka Bambo wyruszają m.in. Król Maciuś Pierwszy, Mulan, Wilk i Zając. Bajkę można przeczytać – znaleźć pod adresem http://www.drezdenko.pl/2010,akcja-wielokulturowosc-jestem-na-tak.html.
Nasza biblioteka znalazła się pośród sześćdziesięciu laureatów konkursu i w nagrodę otrzyma zestaw pięciu książek poświęconych problematyce wielokulturowości. Każda z pozycji została dodatkowo opatrzona scenariuszem zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które uwrażliwiają na sytuację osób przyjeżdżających z obcego państwa. Biblioteka Publiczna przeprowadzi takie zajęcia w trakcie wakacyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży, które odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 13.00.

Paulina Boczek

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ