
„Puszcza Notecka Dawniej i Dziś – 90 lat LP”
Uroczystość jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych została zorganizowana na terenie lądowiska w Trzebiczu Nowym, 12 lipca 2014 r. Hasło przewodnie imprezy „Puszcza Notecka dawniej i dziś” przewijało się w wystąpieniach organizatorów i zaproszonych gości. A organizatorami przedsięwzięcia byli: Nadleśnictwo Karwin, REMI Sp. z o. o. oraz firma MAXI. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Drezdenka.
Głównym celem imprezy było kształtowanie proekologicznych postaw wśród społeczeństwa, promocja drewna jako surowca ekologicznego i odnawialnego, przedstawienie zadań i roli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w tym zasad prowadzenia trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, a także propagowanie aktywnych form wypoczynku na terenach leśnych.
Akcja promocyjno-edukacyjna rozpoczęła się przemarszem Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz występem Dziewcząt z Buławami z Drezdenka. Wydarzenie rozpoczął oficjalnie nadleśniczy Nadleśnictwa Karwin Edward Buśko, który przywitał wszystkich przybyłych gości oraz przedstawił w skrócie główne punkty imprezy. W dalszej części przemówienia nadleśniczy nawiązywał do jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych.
Następnie wystąpili: Burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak, Przewodniczący Rady Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego Romuald Gawlik, którzy poruszali również tematy związane z 90-leciem Lasów Państwowych i Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Bogdan Nowak, który przekazał podziękowanie od Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak. Wicemarszałek podkreślił, że Lasy Państwowe to silna marka i organizacja doskonale zarządzająca lasami publicznymi, które stanowią dziś wzorcowy przykład synergii przedsiębiorczości z ekologią, a zrównoważona gospodarka leśna sprawia, że produkcja drewna nie kłóci się z potrzebami ekologicznymi i społecznymi. Zaufanie i prestiż, jakim od lat cieszą się Lasy Państwowe, to ogromny kapitał stwierdził Ryszard Chwalisz, REMI współorganizator wydarzenia.
Ważnym elementem imprezy był konkurs pilarzy. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: „Ścinka na precyzję”, „Ścinka siekierą na czas”, „Łupanie drewna na czas” i „Cięcie drewna piłą na czas”. Do konkursu przystąpiło 4 zawodników reprezentujących dwa zakłady usług leśnych, które świadczą usługi w leśnictwach będących w zarządzie Nadleśnictwa Karwin.
W zawodach bezkonkurencyjny okazał się Witold Laskowski, pracujący na co dzień w Leśnictwie Irena. Kolejne miejsca na podium zajęli: Marcin Banaś, Łukasz Szafrański oraz Damian Krystosik.
Kolejnym etapem zmagań pilarzy był konkurs artystyczny, polegający na wyrzeźbieniu podgrzybków, stanowiących następnie akcesoria do zawodów Strongmanów.
W przerwie pomiędzy kolejnymi zawodami występowały wokalistki Studia Piosenkarskiego Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, umilając wszystkim czas.
Głównym punktem imprezy były zawody Europa Strongman. Pełny profesjonalizm i niebywała wprawa w wykonywaniu poszczególnych konkurencji podnosiły widowiskowość zawodów. Jakość, dokładność i szybkość wzbudzały ogromny entuzjazm publiczności.
Rozegrano sześć widowiskowych konkurencji, w których udział wzięli zawodnicy z Polski, Niemiec, Słowenii i Węgier:
1. Podnoszenie beczki o wadze 100 kg, następnie odważnika jednorącz 90 kg i belki 140 kg – konkurencja na czas.
2. Przeciąganie samolotu Dromader na dystansie 15 m – konkurencja na czas.
3. Przenoszenie Yołka o wadze 350 kg na dystansie 20 m (tzw. spacer buszmena) – konkurencja na czas.
4. Przenoszenie ramy o wadze 300 kg na dystansie 40 m – konkurencja na czas.
5. Przenoszenie drewnianych walizek na dystansie 20 m oraz załadunek 3 podgrzybków o wadze 100 kg każdy na podest.
6. Trzymanie samochodu na platformie, tzw. uchwyt Herkulesa.
W zawodach bezkonkurencyjny okazał się Rafał Gomuła. Kolejne miejsca na podium zajęli: Marek Toth oraz Damian Sieradzki.
Poza zawodami rozegrany został Puchar Europy MONSTER GRIF, w którym zwyciężył Robert Nemś. Kolejne miejsca na podium zajęli: Szczepan Krzesinski oraz Maros Kubowic.
Po ogłoszeniu wyników oraz wręczeniu nagród uczestnikom imprezy, czas umiliły występy zespołów: ,,DROPSY” oraz „VOX”. W międzyczasie można było podziwiać pokaz sztucznych ogni.
Pracownicy Nadleśnictwa Karwin przygotowali stoiska związane z historią leśnictwa, pozyskaniem drewna, stoisko edukacyjno-promocyjne, które licznie odwiedzane były przez uczestników imprezy. Odwiedzający stoiska mogli zobaczyć m. in. jak wygląda harwester, forwarder; obejrzeć ciekawą kolekcję pił mechanicznych, numeratorów, kosturów i innych narzędzi używanych niegdyś przez leśników, dowiedzieć się wielu ciekawostek o pracy leśnika, lesie, jego mieszkańcach. Dla najmłodszych leśnicy przygotowali konkursy wiedzy o lesie, ze znajomości tematyki przyrody, leśnictwa, ekologii, charakterystycznej flory i fauny nadleśnictwa oraz leśne zagadki.
Na stoiskach nadleśnictwa rozdawano publikacje, gadżety, słodycze promujące 90-lecia Lasów Państwowych. Pracownicy nadleśnictwa przygotowali również ekspozycję związaną z pracą kowala czy ,,starą kuchnię”.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska przygotowane przez: Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, na którym można było obejrzeć wystawę fotografii (w tym fotografie Marcina Tomczaka), eksponaty z muzeum; trzy koła łowieckie: „Darz Bór”, „Jeleń” oraz „Noteć”. Na stoisku zaprezentowane zostały trofea łowieckie, sprzęt myśliwski oraz twórczość o tematyce związanej z kulturą łowiecką. Ponadto każdy uczestnik spotkania mógł spróbować specjałów kuchni myśliwskiej przygotowanej przez miejscowych myśliwych. Przedsięwzięcie przyczyniło się do promocji kultury łowieckiej i sztuki łowieckiej wśród mieszkańców Puszczy Noteckiej, umożliwiając jednocześnie integrację ze środowiskiem łowieckim.
Uczestnicy imprezy mogli oglądać również stoiska, na których prezentowano wyroby z materiałów charakterystycznych dla Puszczy Noteckiej i związanych z jej specyfiką: wyroby regionalne (wikliniarstwo, rzeźba), ekologiczne produkty uzyskiwane w produkcji pszczelarskiej, wyroby wykorzystujące drewno i inne materiały pochodzenia naturalnego.
Impreza promowana była za pośrednictwem: strony internetowej nadleśnictwa, plakatów, banerów, radia – Radio Eska (kampania reklamowa przez 2 tygodnie, spoty po 30 sek., 120 emisji w ciągu 2 tygodni; program na żywo w radiu). Uczestnikami akcji „Puszcza Notecka Dawniej i Dziś – 90 lat LP byli również przedstawiciele prasy (Gazeta Lubuska, Przegląd Leśniczy, Gazeta Drezdenecka).
Trudno podać precyzyjną liczbę osób uczestniczących w wydarzeniu. Ale zdaniem właściciela lotniska, Ryszarda Chwalisza, mogło ich być ponad 2500.
Joanna Rutkowska
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Macieja Kurłowicza. Więcej na : http://jagodaphotosession.com/?p=527