Edyta_1

Zasłużona dla kultury polskiej. Wojewoda Jerzy Ostrouch wyróżnił Edytę Dobrychłop-Amrogowicz

    Niewiele miast ma tylu wybitnych działaczy na niwie kultury. Do dotychczasowych znakomitości dołączyła kolejna postać, której działalność wszyscy mieszkańcy łączą z kulturą. Przypomnijmy, że do tej pory minister kultury odznaczył następujące osoby: Jana Maćkowskiego, Teresę Stankiewicz, Mieczysława Sorbala, Zbigniewa Kubasika, Andrzeja Langowskiego i ks. Jerzego Hajdugę. Wszyscy wymienieni, oprócz pani Stankiewicz zostali desygnowani do tego wyróżnienia przez władze naszego miasta. W ostatni wieczór XIX letnich Spotkań Kameralnych Drezdenko 2014 dołączyła kolejna osoba, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” pani Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz. Jeszcze w maju pisałem o znakomitych postaciach naszego miasteczka, których działalność daleko wybiega poza granice naszej gminy. Niewątpliwie w wielu płaszczyznach na takie wyróżnienie zasługuje stowarzyszenie „Sauerianum”, z inicjatywy którego do Drezdenka i okolicznych miast (Międzyrzecza, Gorzowa Wlkp., Skwierzyny, Strzelec Kraj., Sulęcina) przyjeżdżają wybitne osobistości ze świata kultury, nauki, a także ci, którzy w latach osiemdziesiątych i wcześniej mieli odwagę przeciwstawiać się totalitarnemu systemowi i później budować nową rzeczywistość w wolnym kraju. Stowarzyszenie inicjuje liczne wystawy poświęcone wielkim Polakom: Jan Paweł II, ks. Józef Tischner, Jan Józef Szczepański i Julia Hartwig. Wszystkie te wydarzenia odbywają się we współpracy z tutejszą Biblioteką Publiczną, stąd nie dziwi fakt, że pierwszą osobą ze stowarzyszenia, którą odznaczono za „Zasługi dla Polskiej Kultury” była pani Teresa Stankiewicz.
Ostatnie cztery lata stanęły pod znakiem rozwoju działalności stowarzyszenia. Wsparliśmy inicjatywę prof. dr hab. Antoniny Kowtunow, by współorganizować kurs wokalny i w roku bieżącym cieszyliśmy się już czwartą edycją tego wydarzenia. Od dwóch lat tworzymy zespół wokalny „Canto Choralis” prowadzone przez znakomitego muzyka Adama Denekę i liczący aktualnie 15 śpiewaków chór koncertuje średnio ponad 40 razy w roku, głównie na szlaku cysterskim. W tym czasie funkcję prezesa pełniła pani Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz. Ponadto opiekowała się młodzieżowym zespołem „Flauto Dolce”, który osiągał ostatnio znakomite sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Skoro jestem przy tym zespole warto pomyśleć o odznaczeniu pana Adama Deneki. W jego przypadku spokojnie można starać się o odznaczenie „Gloria Artis” nadawane tym, którzy nie tylko organizują przedsięwzięcia kulturalne, ale także je tworzą z widocznym skutkiem. Kontynuujemy liczne spotkania z ludźmi nauki i kultury (Olgierd Łukaszewicz, Zofia Kucówna). Wracając do czwartkowego wieczoru 21 sierpnia w przerwie pomiędzy repertuarem operowym i operetkowym pan wojewoda Jerzy Ostrouch zaszczycił nas swoją obecnością, by wręczyć naszej koleżance odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W laudacji podkreślił wkład naszego stowarzyszenia w promocję kultury z naciskiem na kulturę rodzimą. Podkreślił, że stowarzyszenia organizuje liczne ciekawe spotkania, inicjuje obchody narodowych rocznic. To był dobry wieczór dla pani Edyty Dobrychłop-Amrogowicz oraz dla stowarzyszenia.
Osobiście uważam, że kolejnymi kandydatami do odznaczeń kulturalnych powinni być: Elżbieta Turostowska, Ludwik Lipnicki, Danuta Białas i Waldemar Gawiejnowicz.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ