XXIV Zlot ULM w Trzebiczu Nowym

      W dniach 22 – 24 sierpnia 2014r. odbył się XIV Zlot ULM na lotnisku w Trzebiczu Nowym. Organizatorami i gospodarzami zlotu było małżeństwo Elżbieta i Ryszard Chwaliszowie, właściciele firm „Maxi” i „Remi”. Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak, zaś patronat medialny: Radio „Eska”, „Gazeta Lubuska” i TVP Gorzów Wlkp.
Imprezę sponsorowali: Omega Reklama, www.agrotourlot.pl, Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, SGB Lubusko-Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Drezdenku, Victaulic, Bokaro, Sobex, Nadleśnictwo Karwin, Zremb Gorzów Wlkp., PGKiM Drezdenko, Grupa Gezet, Mierzyn Catering Wyszyńscy, SPAR Polska, CONNECTOR Sp. z o. o, Lech Browary Wielkopolski.
22 sierpnia, piątek. Już od wczesnych godzin popołudniowych przy lotnisku Chwaliszów w Trzebiczu Nowym gromadziły się tłumy mieszkańców Drezdenka i okolicznych miejscowości. Działało wesołe miasteczko, zawodników przybywało, dorośli, obserwując lądowania, okupowali stoiska handlowe. Oficjalnego otwarcia, o godz. 16.00, dokonał burmistrz Maciej Pietruszak w towarzystwie gospodarza zawodów, Ryszarda Chwalisza. O godz. 18.15 rozpoczęły się loty widokowe. Najbardziej zainteresowane lotami samolotów i motolotni były dzieci i to nawet te najmłodsze.
Małgosia Cugier (10 lat) z Poznania napisała, dwa lata temu, na tę okoliczność wierszyk, którego fragment przytaczamy.
Samolot
Samolot lata, a ja trzymam za rękę brata.
Patrzymy, parzymy, o locie „Cessną” lub „ Antkiem” marzymy.
Nie zwieszam głowy, bo o tym wiem,
Że niedługo w locie pobawię się.
Ultralekkie samoloty, paralotnie i piloci
Wciąż latają pod obłoki.
Wszyscy tutaj chcą polatać,
A niektórzy też poskakać.
Gdy się wzbijesz pod obłoki,
To uciekną wszystkie ptoki.
A gdy lądowania przyjdzie czas
Wiele radości będzie w nas.
Tu atrakcji było wiele,
Samoloty, karuzele.
Bawcie z nami przyjaciele,
Bo już koniec jest w niedzielę (…).
Przez półtorej godziny zgromadzoną publiczność bawił z powodzeniem zespół CamaSutra, uprawiający gatunek: disco, Dance i club dance. O godz.22.00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce disco.
23 sierpnia, sobota.  W godz. 9.00-18.00 odbywały się konkurencje lotnicze w pięciu kategoriach: motolotnie WL1, motolotnie WL2, samoloty AL1, samoloty AL2 i paralotnie. W międzyczasie odbyło się wiele imprez towarzyszących. I tak: Uwe Zimmermann wykonał wiele akrobacji lotniczych w czasie lotu widokowego, Polskie Stowarzyszenie „Feniks” z Gorzowa Wlkp. urządziło pokaz modeli latających, wystąpiły Młodzieżowa Orkiestra Dęta i solistki z CPK z Drezdenka, odbyły się także pokazy samolotowe, śmigłowcowe i paralotniowe. Konkurencje lotnicze podsumowano w czasie od 19.00-19.30. Zwycięzcami okazali się:

Motolotnie WL-1
1. Andrzej Ciszewski
2. Roman Wawrzyniak
3. Krzysztof Ciszewski, Błażej Piech
Motolotnie WL-2
1. Ryszard Włodarczyk
2. Maciej Rudnicki
Samoloty AL-1
1. Mieczysław Szurgot
2. Leszek Weytman
3. Michał Byszkin
Samoloty AL-2
1. Sylwia i Dariusz Kędzierscy
2. Anna i Arkadiusz Ziętarowie
3. Ryszard Dworak i Dariusz Kasprzak
Paralotnie
1. Artur Skiba
2. Sebastian Kawała
3. Damian Kępiński
4. Grzegorz Daniel
W godz. 20.30- 22.00 koncert muzyki folkowo-rockowej dał zespół INOROS, a po jego występie odbył się pokaz sztucznych ogni. InoRos to wybuchowa mieszanka muzyków, którzy w 2006r. połączyli swe siły, tworząc przy tym grupę folkowo-rocową. Zespół popularyzuje muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim.
24 sierpnia, niedziela. W dalszym ciągu działało wesołe miasteczko, funkcjonował plac zabaw i odbywały się pokazy samolotowe. Stoiska handlowe były nadal oblegane, a wielu skorzystało z lotów widokowych. Niektórzy wybierali lot amerykańskim śmigłowcem Robinson R-24, który ze względu na ogromne koszty eksploatacji niezwykle rzadko pojawia się na piknikach lotniczych. Dzięki organizatorom przelot tym śmigłowcem kosztował nie 200 zł, jak w innych regionach Polski, a tylko120 zł. Do dyspozycji uczestników imprezy były również inne podniebne „taksówki”, czyli 3 dolnopłaty Morane Socata i cztery Cessny. Koszt jednego lotu to 100 zł. Było wielu chętnych zwłaszcza na przeloty Cessnami. Najmłodszy miłośnik latania, Aleksander, już jako 2-latek odbył lot widokowy Robinsonem R44 w ubiegłym roku na pikniku lotniczym w Trzebiczu Nowym, a w tym roku powtórzył lot samolotem Cessna 100.
Moderatorem imprezy był DJ- Ucho, czyli Dariusz Ślęzak, który z powierzonego zadania wywiązywał się znakomicie. Piknik lotniczy w Trzebiczu Nowym to wydarzenie wykraczające poza ramy województwa, gdyż wszystkie gazety podejmujące problematykę lotniczą piszą o tym wydarzeniu i to w superlatywach. Przez trzy dni przewinęło się przez Trzebicz Nowy kilkanaście tysięcy osób.

_JPS1857 _JPS1828 _JPS1826 _JPS1808 _JPS1782 _JPS1775 _JPS1764 _JPS1760 _JPS1755 _JPS1750 _JPS1730 _JPS1726 _JPS1721 _JPS1720 _JPS1743

Zdjęcia: http://jagodaphotosession.com/

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ