Przedstawiciel Drezdenka wyróżniony! Zygmunt Marcinkowski z medalem im. Aleksandra Patkowskiego

      W dniach 11-13 września w Bydgoszczy odbył się X Kongres Stowarzyszenie RP. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Trudno policzyć, ile osób przyjechało na to spotkanie. Środowisko Drezdenka reprezentowały dwa stowarzyszenia: Nadnoteckie Stowarzyszenie Kulturalne z panią Anną Kandel oraz panami Zygmuntem Marcinkowskim i Lubomirem Oleśniewiczem, a także Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej. Większość stowarzyszeń w kraju jest rozproszona. Takie spotkania służą integracji, a także pogłębieniu wiedzy o zmianach prawnych i możliwościach pozyskania funduszy na organizację imprez kulturalnych, sportowych, naukowych i społecznych. Bardzo ważną funkcją jest także wymiana doświadczeń.
W trakcie inauguracji miało miejsce ważne wydarzenie. Doceniono między innymi „Kwartalnik Drezdenecki”. Wręczono medale im. Aleksandra Patkowskiego. Wśród osób, które otrzymały prestiżowe wyróżnienie, znalazł się pan Zygmunt Marcinkowski, twórca i redaktor naczelny kwartalnika. W kuluarach usłyszałem wiele komplementów pod adresem tego wydawnictwa. Zwrócono uwagę, że udaje się w tekstach połączyć profesjonalistów i amatorów: „Opisujecie niezmiernie ciekawie dzień dzisiejszy i historię waszego terenu”.
Warto przy okazji przypomnieć, że Aleksander Patkowski, zamordowany w roku 1942 w Oświęcimiu był twórcą regionalizmu i zaszczepiał umiłowanie do ziemi zamieszkania przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Sam działał na Ziemi Sandomierskiej. Każdy, kto pamięta tutaj działalność Franciszka Grasia czy Witolda Zieleniewskiego, powinien kojarzyć ich właśnie z Aleksandrem Patkowskim. Przeglądając prezentowane wydawnictwa dochodzę do wniosku, że wiele miast ma dziś swojego Witolda Zieleniewskiego, Franciszka Grasia, Stanisława Talarczyka, Ludwika Lipnickiego, Edwarda Weidemanna czy Zygmunta Marcinkowskiego. Mają też swojego Eryka Pietruszaka i Danutę Zych. Ludzi, którzy tak wiele zrobili dla popularyzacji literatury z naciskiem na poezję. Nie spotkałem osób i stowarzyszeń popularyzujących muzykę. Przypomnę, że w tej dziedzinie również mamy tu wybitnych działaczy: Elżbieta Turostowska i Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz oraz Teresa Stankiewicz.
Środowisko Szczecina reprezentował znany w Drezdenku uczony, dr Andrzej Talarczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, który został wybrany do Komisji Rewizyjnej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP. We władzach krajowych po raz kolejny jest pani Anna Makowska z Gorzowa Wlkp. pochodząca z pobliskiego Starego Kurowa, przez kilkadziesiąt lat nauczycielka języka polskiego w Gorzowie Wlkp.
Organizatorzy kongresu, władze Bydgoszczy, stowarzyszenia i wszystkie instytucje stanęły na wysokości zadania, by goście poczuli się znakomicie. Zaprezentowali nam kawał pięknej lokalnej Polski.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ