IMG_4161

IV Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń oraz Organizacji Kobiecych w Licheniu

      14 września br. już po raz czwarty w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń oraz Organizacji Kobiecych. Tradycyjnie Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „STOKROTKI” w Trzebiczu wyruszyło z pielgrzymką, aby uczestniczyć w zjeździe i jednocześnie zaprezentować naszą Gminę. W tym roku po raz pierwszy dołączyło do nas również Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „SUPER BABKI” z Niegosławia.
Była to przepiękna inicjatywa. W całym zjeździe wzięło udział 5 tys. kobiet z całej Polski. Można było podziwiać przepiękne stroje poszczególnych regionów Polski, między innymi góralskie, kurpiowskie, wielkopolskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie, lubuskie, podkarpackie, itd.
Uroczystość rozpoczęła uroczysta niedzielna Msza św. w licheńskiej bazylice o godz. 12:00. Liturgii przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Na początku liturgii powitał obecnego również na Mszy św. bpa Michaela Santier’a, ordynariusza diecezji Creteil we Francji, który przybył przeprowadzić wizytację sióstr anucjatek w Grąblinie.
Podczas Mszy świętej nasze Panie z obu stowarzyszeń uczestniczyły w uroczystej procesji z darami ołtarza, oczywiście prezentując się w pięknych ludowych strojach, które posiadamy.

      Zwieńczeniem modlitewnego spotkania w Licheniu była wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą panie odmówiły w Kaplicy Trójcy Świętej, znajdującej się w dolnej części licheńskiej bazyliki. Można było również zwiedzić sanktuarium z przewodnikiem. A o godzinie 15.00 przed pomnikiem świętego Jana Pawła II została odśpiewana wspólnie „Barka”. ‘

      Mamy nadzieję, że za rok ponownie wyruszymy z pielgrzymką na V już wtedy Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń w Licheniu.
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „STOKROTKI” w Trzebiczu składa serdeczne podziękowania dla Pana Burmistrza Macieja Pietruszaka za umożliwienie nam uczestnictwa w kolejnym zjeździe, na który od lat jeździmy oraz za wsparcie inicjatywy. Jest to dla nas zaszczytem, iż możemy w tak piękny sposób reprezentować naszą Gminę i podtrzymywać tradycję ludową. Dziękujemy również Piekarni „HERT” z Gościmia za to, że zawsze możemy liczyć na przepiękny chlebek, który zanosimy w darach podczas tak doniosłych uroczystości nie tylko dożynkowych, ale i również ludowych.

Paulina Pieluszczak

IMG_4191IMG_4172IMG_4171DSC_1281DSC_1278DSC_1275DSC_1254

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ