IMG_0100_1

Wiesław Ochman przyjedzie do Drezdenka

    Ochman  25 października w Drezdenku rozpocznie się kolejne wielkie wydarzenie artystyczne, które może rozsławić nasze miasteczko. Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka odbędzie się pierwszy konkurs wokalny dla młodych śpiewaków operowych. Do konkursu mogą stanąć młodzi śpiewacy, którzy nie ukończyli 30 roku życia.
Pomysłodawczynią jest wybitna śpiewaczka opery poznańskiej, prof. dr hab. Antonina Kowtunow, aktualnie wykładowczyni Akademii Muzycznej w Poznaniu. Organizatorem Maciej Pietruszak, burmistrz Drezdenka. Do dnia dzisiejszego ustalono datę i miejsce tego wydarzenia. Wiadomo też, że po konkursie odbędzie się koncert laureatów. Na terenie Polski mamy aktualnie niewiele ofert dla młodych artystów. Drezdenko ma tę wartość dodaną, że od 19 lat odbywają się tu imprezy promujące muzykę klasyczną, a od czterech lat dwa festiwale oraz kurs wokalny kończący się także koncertem. Tyle lat zetknięcia z wielkim klasycznym repertuarem dał naszemu miastu tytuł do tego, by właśnie tu zorganizować też konkurs. Niewątpliwie atutem jest znakomita, wyrobiona publiczność. Chcemy temu wydarzeniu nadać jak najwyższą rangę, stąd do jury zaprosiliśmy najwybitniejszych krajowych artystów, mających wielkie sukcesy w kraju i za granicą. Zaproszenie przyjął sam Wiesław Ochman. Największy artysta drugiej połowy XX wieku występujący w Covent Garden w Londynie, Operze Hamburskiej, La Scali w Mediolanie, Teatro Colon w Buenos Aires, w Sydney Opera House, wreszcie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Śladem swoich wielkich poprzedników włącza się Ochman w wiele wydarzeń, o których prasa nie pisze, ale mających walor promocji rodzimej kultury. To on walnie przyczynił się do restauracji Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. Jak? Śpiewem. Organizując koncerty i przekazując dochód na ten cel. On również od lat siedemdziesiątych angażował się w promocję polskich artystów: śpiewaków i malarzy. Za wsparcie finansowe – regularnie organizował wśród Polonii amerykańskiej na ten cel aukcje – na rzecz restauracji zabytków Krakowa otrzymał od tego miasta tytuł honorowy. Dziś wiele budynków i instytucji zabiega o honorowy patronat tego wielkiego artysty. Dodam największego polskiego śpiewaka operowego drugiej połowy XX wieku. Wcześniej porównałem go do Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta. Sądzę, że to ten wymiar dla polskiej kultury ma Wiesław Ochman i Teresa Żylis-Gara.
Jest w książce Jerzego Skrobota zdjęcie jednego z obrazów Wiesława Ochmana pod znamiennym tytułem „Kwiaty dla przyjaciół” Sądzę, że jeden z nich jest dla drezdeneckiej publiczności, która kocha ten rodzaj muzyki i zawsze wierna jest takim artystom, jak nasz najbliższy Gość.

Wiesław Pietruszak

więcej informacji na stronie: http://konkurswokalny.pl/

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ