DSCN1851

Dożynki Parafialne w Trzebiczu

      Zwyczaj dożynkowy sięga XVII wieku, stąd my, jako mieszkańcy naszej pięknej wsi Trzebicz, mamy zaszczyt, iż możemy podtrzymywać tę, jakże bogatą tradycję ludową, organizując dożynki parafialne. W tym dniu wspominamy nie tylko pracę na roli, ale i pielęgnowanie przez naszych mieszkańców kultury i tradycji ludowej oraz skarbów folkloru. Żadna wieś w Europie, a nawet na świecie, nie ma tak oryginalnego wizerunku jak wieś polska.
W dniu 28 września z inicjatywy Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „STOKROTKI” w Trzebiczu odbyły się dożynki parafialne. Był to niezwykły dzień, który rozpoczął się w południe uroczystą mszą św., którą odprawił proboszcz Parafii Trzebicz, ks. Tadeusz Wołoszyn. Panie z KGW przygotowały na tę okoliczność wieniec, dekoracje w kościele i na sali oraz oprawę liturgii poprzez czytanie w kościele, a także wspólnie z sołtysami Trzebicza i Trzebicza Nowego oraz z rolnikami niosły dary ołtarza w procesji. Oczywiście, nasze „STOKROTKI”, jak na takie uroczystości przystało, zaprezentowały się w swoich strojach. Nie zabrakło również naszych przyjaciół, a mianowicie przedstawicieli Międzychodzko-Drezdeneckiego Cechu Rzemiosł Różnych. Panowie przyjechali w pięknych togach z pocztem sztandarowym i uczestniczyli w uroczystej mszy św. Swoją obecnością zaszczycili nas również mili gości, a mianowicie burmistrz Maciej Pietruszak wraz z małżonką, prezes LWBS Drezdenko Andrzej Kiszakiewicz z małżonką, przedstawiciele zakładów pracy z naszej wsi i okolic. Zwieńczeniem dożynkowych obchodów było wspólne spotkanie na sali wiejskiej w Trzebiczu. Panie z koła przygotowały pyszny poczęstunek dla naszych miłych gości; nie zabrakło wspólnych śpiewów i podziękowań. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, by świętować tak doniosłe uroczystości, jakimi są dożynki.
W imieniu KGW składam serdeczne podziękowania dla naszych miłych Gości, że zaszczycili nas swoją obecnością, burmistrzowi za wsparcie inicjatywy, księdzu proboszczowi za przepięknie przeprowadzoną mszę św., naszym kochanym przedsiębiorcom za wsparcie oraz paniom z naszego koła za trud, jaki włożyły w przygotowanie dożynek.

Paulina Pieluszczak

 DSCN1845DSCN1842DSCN1841DSCN1847DSCN1840DSCN1844 DSCN1848DSCN1851DSCN1849DSCN1850DSCN1852DSCN1855DSCN1853           DSCN1854

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ