JPS_4544

Pracownie terminalowe w szkołach

W czerwcu br. trzy szkoły w Drezdenku wyposażone zostały w nowe pracownie do zajęć komputerowych. I nie byłoby w tym chyba nic ciekawego, gdyby nie to, że są to pracownie terminalowe. Dwie szkoły otrzymały po 25 stanowisk – Szkoła Podstawowa nr 1 i Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza, a Gimnazjum nr 1 im. J. Nojego 15.
Co nam, nauczycielom, to dało? Na pewno zwiększył się komfort nauczania. Zamiast 25 jednostek wyposażonych w przynajmniej dwa „buczące” wentylatory, jest mały terminal. „Mały” to kolejna zaleta nowego sprzętu; uczeń ma na stanowisku więcej miejsca. Są też zalety dla szkoły, bo spadnie zużycie energii. „Tradycyjny komputer PC pobiera ok 110W, terminal sieciowy od 1 do 5W; to umożliwia zmniejszenie zużycia prądu o 75%” (dane z portalu www.cyfrowynauczyciel.pl).
Ciekawostką zastosowanego w naszych szkołach rozwiązania jest to, że serwery pracowni znajdują się w serwerowni UM, a nie w szkołach. Łączność terminali z serwerami odbywa się po światłowodach.
I może jeszcze jedna ciekawostka. Do zarządzania pracą na lekcji wykorzystywane jest oprogramowanie NetSupport School. „NetSupport School jest wiodącym rozwiązaniem do wspomagania nauczania w skomputeryzowanej klasie, zapewniającym nauczycielowi możliwość nauczania, nadzorowania oraz współpracy z uczniami, zarówno indywidualnie jak i grupowo.”(za www.programydlaszkoly.pl). I to się sprawdza w pracy na lekcji. Nauczyciel ze swojego komputera może nadzorować pracę ucznia, pomagać mu, może również śledzić pracę wszystkich uczniów.

Łukasz Pluskota

JPS_4563 JPS_4553 JPS_4542 JPS_4539 JPS_4537 JPS_4535 JPS_4533 JPS_4544

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ