2014_kopalnia_1d - kopia_1

Z wizytą w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie

26 września 2014r. uczniowie klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego (młodzież realizująca geografię i fizykę w zakresie rozszerzonym) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku mieli niebywałą okazję poznać funkcjonowanie i strukturę Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Dodajmy, iż złoże ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) zostało odkryte na początku XXI wieku, a przygotowania do realizacji inwestycji zostały rozpoczęte w 2005 roku. Kompleks główny kopalni służy jako miejsce zbioru, rozdziału i uzdatniania wydobytych kopalin. W procesie eksploatacji produkowane są w nim: ropa naftowa, gaz ziemny, gaz płynny propan-butan, siarka i energia elektryczna.

Ośrodek Centralny połączony jest rurociągami z 10 strefami przyodwiertowymi i ośrodkami grupowymi położonymi w gminach Drezdenko i Międzychód oraz rurociągiem z terminalem ekspedycyjnym w miejscowości Wierzbno. Istnieje ponadto połączenie KRNiGZ Lubiatów z systemem przesyłowym PERN. Kopalnia posiada 14 odwiertów na złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Udokumentowane zasoby złoża LMG wynoszą około 7,25 mln ton ropy naftowej i około 7,3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Według założeń PGNiG kopalnia KRNiGZ Lubiatów ma wydobywać rocznie 400 tysięcy ton ropy naftowej oraz 150 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Eksploatacja złoża LMG przewidziana jest na około 20 lat.
Uczestnicy tej niecodziennej, edukacyjnej wizyty zostali zapoznani z historią kopalni i jej zadaniami, przepisami BHP, jak również mieli okazję obserwować pracę urządzeń, które znajdują się na terenie obiektu. Miejmy nadzieję, że tak bliskie „spotkanie z geografią i fizyką” pozwoli młodym ludziom dokonać właściwego wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

Edyta Grzechowiak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ