DSCF0044(1)

Sztafeta Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka

      Wszystko zaczęło się we wrześniu br. w Warszawie. Konferencja zorganizowana przez ORE „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka początkiem efektywnej edukacji” okazała się bardzo interesująca i trafiająca w potrzeby Zespołów WWR. Marzena Dobek, koordynator WWR realizowanego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drezdenku, uczestnicząc w konferencji, została zainspirowana do jeszcze szerszego działania. Przejęła sztafetową pałeczkę, którą jest energia do organizowania spotkań, podczas których można rozmawiać, dzielić się dobrymi praktykami i wspólnie stawiać czoła pojawiającym się trudnościom.
Na zaproszenie drezdeneckiej Poradni przybyła z wystąpieniem lider WWR, pani Regina Korzeniowska ze Szprotawy. Doświadczony praktyk – wychowawca, nauczyciel, terapeuta, ale także specjalista w dziedzinie organizacji WWR. Dyrektor SOSW przedstawiła zmiany, które zaszły w rozporządzeniu w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju. Wykazała, że choć zapisy prawne muszą być respektowane, to najważniejsza w idei WWR jest Rodzina. Zespoły mają za zadanie zająć się nie tylko usprawnianiem dziecka z niepełnosprawnością, ale również zaangażować Rodzinę w proces rehabilitacji i wesprzeć ją w niełatwej sytuacji. Liderce towarzyszyła pani Joanna Mierzwiak, terapeuta Integracji Sensorycznej. Przedstawiona przez nią metoda i przywołanie konkretnych przykładów uczniów pokazały, jak jest efektywna i jakie korzyści przynosi.
Historię powstania i działalności WWR w Drezdenku zaprezentowała Marzena Dobek. Początki były trudne, ale efekty – np. pierwsze kroki siedmioletniej dziewczynki – przyćmiewają wszelkie niedogodności. Uczestnicy mogli zwiedzić gabinety, w których odbywają się zajęcia, z kolei pracownicy ponarzekać, że brakuje sali do terapii integracji sensorycznej, ważnej w odnoszeniu sukcesów przez nasze dzieci.
Przybyli goście, przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych ze Skwierzyny, Strzelec Krajeńskich, Międzyrzecza, Kostrzyna, Świebodzina oraz dwóch poradni z Gorzowa jednogłośnie orzekli, że podobne spotkania powinny odbywać się częściej. Zespoły mają podobne wątpliwości, problemy i radości, o których chcą rozmawiać, wspólnie szukać rozwiązań. Kilka niejasności zostało omówione, ale to dopiero wstęp. Sztafetową pałeczkę przejęła dyrektor Poradni w Drezdenku, pani Daria Ćwiertnia-Paprota. Uczestnicy powołali ją na stanowisko „lidera grupy wsparcia WWR na obszarze północnej części województwa lubuskiego”. A może dodatkowo natchnieni uczestnicy zawiozą pałeczki do swoich placówek i przekażą je dalej?

Małgorzata Małecka

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ