Lubuszanin Roku 2014. Dwie mieszkanki Drezdenka w pierwszej dziesiątce

      Wczoraj podsumowano pierwszy etap konkursu-zabawy na „Lubuszanina Roku za rok 2014”. Z wielką satysfakcją przeczytałem, że w pierwszej dziesiątce znalazły się dwie mieszkanki naszego miasteczka: pani Elżbieta Turostowska i pani Katarzyna Jenek. Pod względem ilości głosów zajęły odpowiednio piąte i szóste miejsce w województwie. Pani Elżbieta Turostowska otrzymała łącznie 2940 głosów, a pani Katarzyna Jenek 2900. To piękne, że my, mieszkańcy Drezdenka potrafimy docenić ludzi pracujących społecznie, ludzi, którzy wiele swojego czasu poświęcają innym. Fantastyczne jest również to, że w tym plebiscycie uczestniczymy, bo kto, jak nie my, mieszkańcy, powinniśmy promować naszych wybijających się działaczy?
Proponując panią Elżbietę Turostowską do tego wyróżnienia oczywiście wymieniałem osobę, której pracę znam i doceniam. Drugim moim kandydatem był pan Zygmunt Marcinkowski, a w roku ubiegłym desygnowałem panią Edytę, Annę Dobrychłop-Amrogowicz, jedyną nauczycielkę w historii drezdeneckiego liceum, która otrzymała prestiżowe odznaczenie od ministra kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pisząc o moich kandydatach, działających na niwie kultury zastrzegłem, że z pewnością są też tutaj inne postaci. Cieszę się, że zauważono pracę Kasi Jenek, która fantastycznie realizuje się w innej przestrzeni. Tej pracy bardzo często nie widać, gdyż nie opisuje tego żaden większy dziennik, żadna kamera. Mimo, iż praca Kasi odbywa się często w przestrzeni bardzo niewielkiej, to jednak mieszkańcy Drezdenka to dostrzegli dając społecznicy niemal 3000 głosów. To wielki kapitał zaufania. Mnie osobiście cieszy bogactwo urodzaju, bo przecież oprócz tych dwóch pań, wiele ciekawych inicjatyw mają środowiska związane ze sportem, z ruchem ochotniczych straży pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka lat temu z podziwem obserwowałem działania pana Darka Woźniaka z Trzebicza, gdy budowano budynek remizy, a wcześniej opisywałem interesujące inicjatywy w naszych sołectwach.
Czy wybijający się działacze-społecznicy spotykają się z krytyką? Oczywiście. Osobiście nie czytam tzw. portali różnego rodzaju, ale dobiegają do mnie głosy późniejsze. To ciekawe, że najdotkliwiej uderzają ci, którzy w swoim życiu nic nie zrobili i niewiele wiedzą. Taki typ celnie opisał nasz wieszcz, Adam Mickiewicz, że niektórzy „takie widzą świata koło, jakie tępymi zakreślają oczy”. Problem w tym, że ci, którzy mają jakąś tam wiedzę, jakiś tam dorobek najczęściej doceniają tych, którzy bezinteresownie potrafią zrobić cokolwiek dla innych. Wyjątkowo duża ilość głosów, jakie otrzymały obie panie daje odpór malkontentom. Tak więc, brawo Elu, brawo Kasiu. Zrobiłyście fantastyczną rzecz. Rozsławiłyście Drezdenko.

Wiesław Pietruszak

Ela3Kasia7

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ