JPS_3870

Drezdenko ze statuetką „Ale sztuka”

      Nominacja drezdeneckich Letnich Spotkań Kameralnych do prestiżowego wyróżnienia lubuskich mediów „Ale Sztuka” już były dla środowiska „Sauerianum” wyjątkowym wydarzeniem. Jeśli ktokolwiek uprawia astrologię, to trzeba powiedzieć, że trzynasty i piątek jest dniem szczęśliwym dla naszego miasta. Okazało się bowiem, że Letnie Spotkania Kameralne zasłużyły nie tylko na nominację do wyróżnienia spośród ponad 70 propozycji, ale znalazły się w trójce, która otrzymała statuetkę.

Nagroda Członkowie stowarzyszenia Teresa Debaere i Wiesław Pietruszak po odbiorze nominacji do wyróżnienia

      Ceremonia trwała niemal dwie godziny. Najpierw wyczytano wszystkich dziesięciu nominowanych. Znaleźliśmy się w znakomitym gronie, wszak tylko z północy była gorzowska filharmonia za konkurs dla młodych kompozytorów pod patronatem Wojciecha Kilara, był także teatr gorzowski za znakomicie zrobioną sztukę „Ony” z Bartkiem Bandurą w roli głównej ( gorąco polecam, wspaniale zrobiona i jakże aktualna ), wreszcie „Teatr w Łośnie” – inicjatywa z udziałem aktorów teatru im. Osterwy, w tym wspaniałego Cezarego Żołyńskiego. Na gali wiele znakomitości ze świata kultury z całego województwa. Najpierw wyczytano nominowanych, których wcześniej podano w mediach: Radio „Zachód”, „Gazeta Wyborcza i TVP-Gorzów Wlkp.. Każdy z nominowanych miał minutę na wypowiedzenie się. My zwróciliśmy uwagę, że w palecie podanej przez media jest półtora nominacji z Drezdenka, wszak w spektaklu „ONY” gra Bartek Bandura, a on jest nasz. Padło też kilka słów o samym festiwalu, ale o tym w dalszej części. Pani Teresa Debaere obiecała, że boso wróci do Drezdenka, jeśli nie otrzymamy statuetki. Wtedy nastąpiła druga część i okazało się, że jednak nie trzeba będzie zostawiać butów w Gorzowie Wlkp. Wśród trzech laureatów znalazły się też nasze letnie spotkania z muzyką klasyczną. Tu bardzo wiele pomogły nam telefony od licznych melomanów z Gorzowa Wlkp. i Witnicy, a także przemiłe opinie melomanów z Drezdenka nadawane przez Radio „Zachód”.

Kilka słów o Letnich Spotkaniach Kameralnych

      Letnie Spotkania Kameralne odbywają się od 2011 roku i są kontynuacją festiwalu organowego. Odpowiadają na zapotrzebowanie mieszkańców na rytmy bardziej lekkie: operetka, musical, muzyka fortepianowa itp. Patronat nad tą inicjatywą objął największy polski śpiewak drugiej połowy XX wieku, Wiesław Ochman, a współpracują ze stowarzyszeniem znakomici artyści z Poznania: Antonina Kowtunow, Iwona Hossa i Jarosław Bręk. W Drezdenku w ramach festiwalu występują w połowie młodzi artyści, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, jak i tacy, którzy już mają znakomitą markę, gwiazdy. W szczególny sposób słuchacze podkreślają wysoką kulturę pianistów i śpiewaków. Przy okazji festiwalu staramy się kłaść nacisk na dorobek kultury polskiej. Spotkania więc mają także walor dydaktyczny w dobrym tego słowa sensie. Mottem naszego działania jest zdanie wypowiedziane przez Jana Pawła II: „przyjmijcie z błogosławieństwem całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię jest Polska.” Powiem więcej! Traktujemy to jako zobowiązanie wobec tego Wielkiego Papieża.

chór Od lewej strony stoją: Tomasz Chodór, Edyta Dobrychłop-Amrogowicz, wojewoda Jerzy Ostrouch, Stanisław i Alicja Amrogowiczowie

Trochę o działaczach stowarzyszenia i otoczeniu

      Stowarzyszenie działa już 20 lat, choć w sposób sformalizowany od roku 1998. W skład stowarzyszenia aktualnie wchodzą: Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz, Alicja, Janusz i Stanisław Amrogowicz, Teresa Debaere, Anna Szpila, Ewa i Wiesław Pietruszakowie, Zofia Knyba, Lucyna Masiak, Tomasz Chodór, Arleta Icke, Janusz Kołt, a ostatnio po zainicjowaniu festiwalu w Krzyżu także Teresa Lorenc. Działalność stowarzyszenia została doceniona przez ministra kultury, który odznaczył dwie wybitne i najbardziej rozpoznawalne postaci naszego stowarzyszenia. Pani Teresa Debaere, dyrektorka biblioteki, posiada dwa prestiżowe odznaczenia: „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Brązowy „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pani Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz w ubiegłym roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To także dla naszego środowiska wielkie wyróżnienie, że dostrzega się pracę naszych działaczy.
Kolejna sprawa, nasi odbiorcy. Publiczność, która przychodzi na koncerty, to wyjątkowa grupa, która potrafi nagradzać najlepsze wykonania, która przez niemal cały rok interesuje się naszymi propozycjami, która współtworzy każdy festiwal. Wielu artystów podkreśla znakomitą atmosferę i mówią, że dla takiej publiczności warto wykrzesać z siebie wszystkie siły.
Na koniec nasi darczyńcy. Już samo określenie zawiera istotę tego, co czynią. Czyniący dary. To dzięki nim głównie ten festiwal się odbywa, to dzięki nim możemy dzielić się najpiękniejszymi skarbami polskiej kultury.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ