header_Hencke

KONKURS NA KOMIKS O KARLU HENCKE

plakat_do_stronyKarl Ludwig Hencke, emerytowany sekretarz Poczty Pruskiej dostrzega w okolicach gwiazdozbioru Byka nowe światełko, które określa jako gwiazda dziewiątej wielkości. Od razu wysyła informację do Berlina. Już 14. grudnia, dyrektor Berlińskiego Obserwatorium – Johann Franz Encke potwierdza obecność takiego obiektu we wskazanym miejscu. Powiadamia też Obserwatorium w Greenwich. 17. grudnia Obserwatorium w Altonie również już jest w stanie odszukać nową planetkę na niebie. I w końcu 26. grudnia może ją również obserwować Cesarskie Obserwatorium Pulkova koło Petersburga. Planetkę nazwano Asträa. Ojcem chrzestnym, na prośbę Henckego, został wspomniany Johann Franz Encke. Takie fonetyczne podobieństwo obu nazwisk i niektórzy je mylą. Ale Hencke to Hencke, a Encke to Encke i już.
Potem przyszły pierwsze zaszczyty. Król Prus Wilhelm IV nadał Henckemu order Czerwonego Orła IV klasy; na wniosek Aleksandra von Humboldta nadano naszemu astronomowi Wielki Złoty Medal Nauki i Sztuki. Król sprawił także, że Henckemu polepszyła się sytuacja materialna. Przyznał mu specjalny dodatek do emerytury. Właściwie to sam Hencke dokonał takiego wyboru, ponieważ proponowano mu jako alternatywę ufundowanie lepszego sprzętu obserwacyjnego. W tym wypadku Hencke pozostał „na ziemi“. Król Danii – Christian IV – nadał mu z kolei prawo do noszenia orderu „Ingenio Arti“. Akademia Francuska przyznała mu doroczną nagrodę za nieprzypadkowe odkrycia. Z tak zwanego Funduszu Lalanda otrzymał kilkaset franków, co wówczas nie było małą sumą.
Hencke nie zaprzestał obserwacji. Tym bardziej, że w kolejnym roku świat zachwycił się odnalezieniem Neptuna przez Johanna Gotfrieda Gallego. Hencke nadal ze swego dachu przy ulicy Łąkowej w Drezdenku czegoś wypatrywał …
Więcej na: http://hencke.blogspot.com

Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia w Drezdenku zaprasza do udziału
w konkursie na komiks poświęcony Karlowi Hencke i jego odkryciom.
Konkurs kierowany jest do uczniów drezdeneckich szkół.
Prace oceniane będą w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna, szkoła ponadgimnazjalna.
Technika wykonania prac jest dowolna.
Termin, nadsyłania prac do muzeum, upływa 30 maja bieżącego roku.
Prace nagrodzone prezentowane będą na wystawie w muzeum i opublikowane w specjalnym, dodatku do Gazety Drezdeneckiej.
Materiały na temat astronoma i jego odkryć dostępne są na feacebookowym profilu Karla Hencke, oraz na: http://hencke.blogspot.com
Regulamin konkursu do pobrania ze strony muzeum: muzeum.drezdenko.pl
Rozpisanie konkursu na komiks jest pierwszym z cyklu przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum w związku ze 150. rocznicą odkrycia przez Karla Hencke planetoidy Astrea.
W październiku realizowana będzie akcja edukacyjna w mobilnym obserwatorium astronomicznym kierowana do uczniów drezdeneckich szkół. Również w październiku otwarcie wystawy i promocja kolejnego muzealnego zeszytu, tym razem poświęconego Karlowi Hencke.

REGULAMIN KONKURSU

 download-pdf-300x88

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ