DSCF0844_1

Działanie Grupy Terenowej Społecznej Straży Rybackiej z Drezdenka

      Skład ośmioosobowy Grupy Terenowej z Drezdenka nieco się zmienił, ubyły dwie osoby, a na ich miejsce przybyły dwie nowe. Komendantem nadal jest dynamiczny, energiczny i odważny Lucjan Depo. Tak, odważny, bo praca ta wymaga odwagi, gdyż sytuacji trudnych, a nawet niebezpiecznych jest dużo. Grupę skutecznie wspiera policjant Mirosław Piechota. W razie konieczności Komenda Policji z Drezdenka przydziela dodatkowego policjanta.
Zasięg działania, albo inaczej obszar pilnowany, nie zmienił się w porównaniu do 2013r. Obejmuje on teren ok. 40 km kwadratowych, tj. jeziora: Irena, Morawy, Spalone, Perskie, Zagórze, Lubiewo, a także Noteć, na odcinku od Starych Bielic do Gościmca i Starą Noteć.
Usprzętowienie nie budzi zastrzeżeń. Grupa posiada nowy samochód terenowy i nową łódź, silnik spalinowy 5KM, noktowizor, lornetkę z aparatem, umundurowanie i buty; inne na okres letni, inne na czas zimowy. Zarząd Okręgu finansuje paliwo, w wysokości 250 zł miesięcznie. Po 300 zł, w skali roku, dołożyły także koła nr 7 i 8.
Co roku jesienią następuje proces zarybiania głównie akwenów znacznie wyeksploatowanych. Gmina w 2014 r. wyasygnowała na ten cel 5 tys. zł. Znaczną sumę przekazał także Zarząd Okręgu PZW. Zakupiono ok. 2 tony narybku, w tym także narybek węgorza. Węgorz przywieziony z Francji został wypuszczony w czerwcu do jeziora Zagórze i do Noteci. Burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak interesuje się działalnością Społecznej Straży Rybackiej i udziela jej wszechstronnej pomocy, zgodnie ze swoimi kompetencjami i możliwościami.
Patrole, w składzie 4-5 osobowym, SSR są bardzo częste i niezapowiadane; odbywają się w różnych godzinach, w tym także nocą. Ilość kontroli w 2014r. przedstawia się następująco: w sumie kontroli było 86, w tym nocnych 46, a z udziałem policji 52. Skontrolowano 446 wędkarzy pod kątem przestrzegania Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Zebrano 60 sieci i jeden żak na jeziorze Morawy (Lubiatowskie). Skutecznej pomocy udziela także zawodowa straż rybacka Okręgu Gorzowskiego. Stałym współpracownikiem z naszą grupą jest, ze strony straży, Mirosław Pacała. Wniosek do policji o ukaranie natarczywego kłusownika skierowano tylko jeden.
W Drezdenku jest ponad 500 wędkarzy, ale szczególnie aktywne są dwa koła nr 7 i 8. Prezesem pierwszego jest Urbaniak Daniel a drugiego Piskunowicz Mikołaj. Społeczna Straż Rybacka, wspólnie z prezesami wymienionych kół, zorganizowała w wakacje 2 konkursy w łowieniu ryb dla dzieci wędkarzy. Zwycięzcom wręczono różnorodne nagrody ufundowane przez SSR i zarządy kół. Konkursy odbyły się na jeziorze Morawy i przy Stawie Goszczanowskim.
Ekologia. Stare pomosty zlikwidowano już wcześniej, a zniszczenia naprawia się na bieżąco. Poszczególne koła mają przydzielone miejsca do parkowania. W sumie wydzielonych i uporządkowanych miejsc parkingowych jest 11. W ramach troski o czystość i porządek minimum cztery razy do roku organizuje się generalne sprzątanie określonych terenów a śmieci wywozi, w ramach pomocy udzielanej straży, miejscowy PGKiM. Ale każdy wędkarz we własnym zakresie powinien dbać w maksymalnym stopniu o czystość swojego stanowiska do łowienia ryb. I o tym mówi się często w czasie kontroli.
Współpraca z nadleśnictwami Smolarz i Karwin układa się dobrze. Dotyczy to miejsc do parkowania, dróg dojazdowych i zachowania czystości, i porządku w miejscach, gdzie przebywają czasowo wędkarze.
W rankingu wojewódzkim Grupa Terenowa SSR z Drezdenka plasuje się od wielu lat w ścisłej czołówce. Obok Drezdenka straż z Choszczna zalicza się do wyjątkowo operatywnych i skutecznych.
Zjawisko wyłapywania ryb przez kłusowników, na naszym terenie, nieco zmalało, ale w dalszym ciągu ma miejsce. W styczniu 2015 r. złapano np. kłusownika na przestępstwie, który wypłynął na jezioro pontonem i rozstawił aż 10 sieci. Straż zabezpieczyła sieci, a sprawę skierowano na drogę sądową. Są kłusownicy z tradycją, zalicza się do nich znane straży rodziny, działające od lat niezgodnie z prawem. Nielegalnie łowią ryby nie tylko ludzie gorzej sytuowani, ale także osoby o średnim, a nawet wysokim statusie materialnym.

Zdzisław Szproch

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ