IMG_5132_1

Antywalentynki artystyczne na Drezdeneckiej Scenie Literackiej

      Z inicjatywy Stowarzyszenia Alternatywni oraz Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Tischnera zainaugurowała działalność Drezdenecka Scena Literacka. Kraków na swoje Salony Poetyckie, których dobrym duchem jest Anna Dymna, Głogowskie Konfrontacje Literackie mają Krzysztofa Jelenia i tak można by wymieniać… Skoro w naszym mieście są twórcy piszący i nie należy ich liczby ograniczać do Jerzego Hajdugi, Ludwika Lipnickiego czy zajmującego się literaturą niejako z drugiej strony Karola Francuzika, to powinni mieć możliwość konfrontowania swoich talentów z dorobkiem innych. Taką płaszczyzną ma być właśnie Drezdenecka Scena Literacka, z jednej strony prezentacja twórczości literatów z dorobkiem, z drugiej dająca możliwość zderzenia debiutantów z odbiorcami. Mamy nadzieję, że z czasem wytworzy się stałe grono odbiorców i nie ukrywam, liczymy także na konsolidację osób zajmujących się pisaniem.

      Pierwsza odsłona nowego cyklu, nowej inicjatywy wypadła wyśmienicie za sprawą zaproszonych gości związanych z Grupą Literyczną Na Krechę oraz co równie ważne za sprawą licznie przybyłej publiczności. Ponad sześćdziesiąt osób na wieczorze autorskim to naprawdę duży sukces. W kraju, w którym narzeka się na spadającą liczbę czytelników, a poezja wymaga znacznie większego wysiłku intelektualnego niż komiks czy kryminał…

      Grupa Literyczna Na Krechę powstała przy poznańskim oddziale Związku Literatów Polskich w roku 2011. Skupia twórców różnych dziedzin, niezależnych na ogół z dużym dorobkiem i doświadczeniem, choć zdarzają się debiutanci, i jest grupą nieformalną, działającą ponad podziałami. Gospodynią wieczoru była Teresa Debaere, która do prowadzenia spotkania zaprosiła Łucję Dudzińską (pomysłodawczyni Na Krechę, poetka) oraz doskonale znanego i cenionego w Drezdenku, Jerzego Hajdugę. Prezentowali się członkowie Grupy Literycznej, w obszarze poezji: Ewa Różalska z Grotowa, Elżbieta Świtalska z Poznania, Rafał Putz z Nowego Tomyśla oraz Tomasz Walczak z Drezdenka, w sferze muzycznej z piosenką literacką wystąpił Rafał Putz, natomiast w obszarze wizualnym przygotowano dwie wystawy: grafiki Ewy Różalskiej oraz WierszYstawkę opracowaną przez poetę i grafika z Poznania, Jacka Wysockiego.

      Tak duża różnorodność i odmienność estetyk twórczych przyciągnęła bywalców, ale i nowych, ciekawskich. Na takie spotkania można się snobować, bo to i zacne, i szlachetne, i dobry wzorzec.
Wśród autorów zaprezentowanych na WierszYstawce, czyli wystawie wierszy, opatrzonych dopowiadającą, czy też pogłębiającą treści literackie formą graficzną znaleźli się także mieszkańcy naszej gminy: Jerzy Hajduga, Ewa Rożalska, Tomasz Walczak, Anna Okurowska, Aniela Cacak i debiutująca Sylwia Teresiak. Obie wystawy można oczywiście oglądać i „wyczytywać”, a warto naprawdę, bo znalazły się na niej teksty tak znanych i cenionych poetów jak Marek Czuku z Łodzi, Mariusz Jagiełło z Warszawy, Dominika Lewicka-Klucznik z Elbląga, Piotr Mosoń z Głogowa czy Dorota Nowak z Nowego Tomyśla.

      Bardzo luźna i spontaniczna atmosfera spotkania, wręcz rodzinna i serdeczna za sprawą prowadzących Dudzińskiej oraz Hajdugi, którzy bohaterom wieczoru zadawali pytania trudne i kreatywne. Chyba przeżytkiem odeszłym do lamusa są wieczory autorskie, podczas których literat czyta swoje utwory, a publiczność słucha i przeżywa… Interaktywna forma, z udziałem publiczności oraz różnorodność właśnie są atrakcyjniejsze, ciekawsze, żywsze i z pewnością pozostaną w sercach oraz umysłach odbiorców na dłużej. Całość pomyślana była jako promocja Antologii Grupy Literycznej Na Krechę „Wierszystawka artystyczna”, ukazującej się na zamknięcie 4. edycji ogólnopolskiej akcji antywalentynkowej. Każdy z uczestników otrzymał po kilka kartek pocztowych z poezją i grafiką, które 14 lutego rozdawane były w kilkunastu miastach Polski. Na zakończenie spotkania wiersz Marka Czuku odczytał Jacek Wysocki. To od kartki walentynkowej Marka wzięła się okładka Antologii. Prezentowali się także nasi rodzimi poeci: Janusz Amrogowicz, Aniela Cacak, Paulina Swacińska oraz zaocznie odczytano teksty Anny Okurowskiej, dziewczyny niegdyś związane były z Młodzieżowym Teatrem Poezji Alter Ego. Może czas na reaktywację Alter Ego, już w nieco dojrzalszej formie?…

      Jak zwykle przy tego typu spotkaniach w kuluarach dzieje się także wiele ciekawego, dalsze plany, pomysły i zapowiedzi kolejnych spotkań. Już wkrótce wieczór autorski Jerzego Hajdugi, promujący najnowszy tom wierszy autora w opracowaniu graficznym Marii Kuczary, której wystawa w drezdeneckiej Bibliotece właśnie się zakończyła. Kto nie miał okazji obejrzeć klimatycznych fotografii artystki rodem z Krakowa, może to uczynić, gdyż wystawa powędrowała do Krzyża, gdzie przez najbliższy miesiąc zakotwiczy w przestrzeni Ośrodka Kultury.

Tomasz Walczak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ