DSC_0146_1

W Dzień Kobiet u Pani Komorowskiej

8 marca 2015r., w Dzień Kobiet, pięć kobiet z naszej gminy miało zaszczyt gościć w Pałacu Prezydenckim i uczestniczyć w debacie „Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich”, oczywiście pod przewodnictwem Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej. W dyskusji uczestniczyła także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka i zastępca Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz.

Teresa Świątek – sołtys Karwina, Irena Wiśniewska – sołtys Goszczanowa, Barbara Mormol – sołtys Grotowa, Danuta Saj – sołtys Lubiatowa i Sylwia M. Teresiak – sołtys Zagórza, bo o tych kobietach mowa, miały przyjemność uczestniczyć w dyskusji na temat zmian, które można na polskiej wsi zaobserwować.
Często spotykam się z aktywnymi kobietami – i w miastach, i na wsiach. Każde takie spotkanie jest źródłem optymizmu i zastrzykiem energii – podkreśliła Anna Komorowska. Jak dodała, aktywne kobiety zarażają swoim optymizmem, który udziela się innym. – Uprawiacie dziedzinę, która jest w zaniku – krawiectwo miarowe, bo to, co robicie, przystaje do waszych rzeczywistości, do potrzeb waszej okolicy. Umiejąc słuchać ludzi, wiecie, co jest najbardziej potrzebne, w waszych rodzinach, w waszych miejscowościach – powiedziała Anna Komorowska. Jak zaznaczyła, to jest bardzo wymierne i satysfakcjonujące. – Zmiany, które widać na polskiej wsi, to zasługa takich pań. Przez wasze działania – przy całej skromności i świadomości, co jeszcze trzeba poprawić – polska wieś się zmienia – oceniła Anna Komorowska. – By ludzie nie wiązali swojej przyszłości tylko z dużymi miastami czy zagranicą, ale widzieli swoje szanse u siebie na wsi. By wieś ściągała ludzi, którzy widzą, że miasto to nie jest koniecznie życie, jakie chcą prowadzić – mówiła małżonka prezydenta.
W czasie debaty szansę wypowiedzi miały nie tylko prowadzące i współprowadzące debatę, ale także osoby z publiczności – w tym głos na temat aktywizacji kobiet sołtysek zabrała Sylwia M. Teresiak. Całe wydarzenie obejrzeć mógł każdy, albowiem transmitowane było na żywo na stronie www.prezydent.pl
Po części oficjalnej była chwila na bliższe spotkanie z Anna Komorowską – pani fotograf robiła zdjęcia grup przybyłych kobiet z Panią Prezydentową, które zostaną rozesłane w późniejszym terminie, można było przekazać drobny upominek, z reguły wyrób rękodzielniczy, jak szkatułka zdobiona decoupagem drukowanym, przekazana przez delegację z Drezdenka. Dalsze dyskusje toczyły się jeszcze w kuluarach.
Na zakończenie Pani Komorowska życzyła kobietom satysfakcji z ich działalności, bo – jak mówiła: „to, co robią, jest arcyważne dla ich miejscowości, ale i całego kraju”.
Na koniec pragniemy z całego serca podziękować Burmistrzowi Drezdenka, dzięki którego wsparciu dane nam było pojechać do Warszawy oraz kierowcy – Wojciechowi Nowakowi, który „wytrzymał” tyle godzin z pięcioma kobietami w samochodzie i bezpiecznie zawiózł nas na miejsce i z powrotem.

Sylwia M. Teresiak

DSC_0064_1 DSC_0077_1 DSC_0083_1 DSC_0085_1 DSC_0087_1 DSC_0089_1 DSC_0091_1 DSC_0093_1 DSC_0109_1 DSC_0119_1 DSC_0120_1 DSC_0124_1 DSC_0136_1 DSC_0149_1 DSC_0150_1 DSC_0154_1 DSC_0155_1

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ