papież

Zaproszenie na koncert pamięci Jana Pawła II w 10 rocznicę Jego śmierci

      Przyznam, że kiedy odchodził „do domu Ojca”, było nam wszystkim bardzo ciężko. Papież Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat mówił do nas i w jakimś sensie także za nas. Pamiętam dyskusję, jaka trwała przed referendum związanym z wejściem Polski do Unii Europejskiej. W wielu środowiskach, głównie narodowo-katolickich, podważano sens tego kroku. Straszono, że w krótkim czasie Niemcy wykupią polską ziemię, podrożeje w sklepach żywność i inne rzeczy, które … w ostateczności się nie spełniły. Wówczas to tę śmieszną dyskusję przerwał osobiście Jan Paweł II krótkim zdaniem „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Dlaczego ten Papież tak bardzo chciał Polski w strukturach europejskich? Miał nadzieję, że naszym żarliwym i rozumnym katolicyzmem w jakiś sposób zarazimy Europę. Trzeba pamiętać, że ten, który był „krwią z naszej krwi i sercem naszych serc” niósł w świat najpiękniejsze tradycje polskiej myśli od św. Wojciecha, przez Pawła Włodkowica i Mikołaja Kopernika, po wielkich współczesnych. Ten Papież upowszechnił wielką polską literaturę często przywołując w swoich tekstach Słowackiego, Norwida, Mickiewicza, Tuwima, Herberta i Miłosza. Na spotkania z intelektualistami w Castel Gandolfo zapraszał największe umysły świata, w tym także Polaków, często w ojczyźnie zapomnianych: Tischner, Kołakowski, Heller, Michalski.
Prawdą jest, że długo czytaliśmy Jego teksty jakby z platońskiej jaskini, gdyż mieliśmy dość ograniczony sposób widzenia świata. Cóż? Właściwie gdzie mieliśmy uczyć się wolności? Dziś ponownie wracam do tekstów Jana Pawła II. Dziś, w kraju wolnym, widać bardzo głębokie osadzenie nauczania polskiego Papieża w Ewangelii.
Chcąc uczcić 10 rocznicę śmierci Wielkiego Polaka zespół „Canto Choralis” pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Adama Deneki przy udziale ks. Jerzego Hajdugi i Tomasza Walczaka zapraszają na montaż słowno-muzyczny poświęcony największemu Rodakowi. Początek po mszy św. (12 kwietnia) o godz. 19.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ