IMG_5841

„Wiosna rozkwita a wraz z nią kondycja seniorów”

Wybrany w czerwcu 2012 roku Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanął przed istotnym pytaniem – jak zorganizować działalność naszego Stowarzyszenia. Pomoc merytoryczną uzyskaliśmy na spotkaniu od prezesa UTW w Międzychodzie, pana Tadeusza Środeckiego, który przekazał nam wiedzę z kilkuletniej działalności. Otrzymaliśmy też biuletyny, w których przedstawiona była dość szczegółowo działalność uniwersytetu w międzychodzkim środowisku. Zarząd DUTW nauki pobierał też od prezesów UTW w Gorzowie Wlkp., pana Edwarda Korbana oraz z UTW w Zielonej Górze, pani Zofii Banaszak. W drugim roku naszej działalności Zarząd naszego uniwersytetu został zaproszony do UTW w Międzychodzie na zorganizowane spotkanie robocze dla liderów sąsiednich uniwersytetów z Wielkopolski. Prezentowane były przez liderów UTW różnorodne ciekawe inicjatywy, integrujące środowiska senioralne: konkursy artystyczne, turnieje brydżowe, spartakiady sportowe, w których mogły uczestniczyć pozostałe uniwersytety. Po obradach zwiedziliśmy nowoczesny zakład utylizacji odpadów oraz folwark – skansen w Mniszkach z I połowy XIX wieku rodziny Unrugów. Mieści się tam Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej z warsztatami rzemieślników: kowalskim, szewskim, garncarskim, wikliniarskim oraz zabytkowe maszyny rolnicze. Centrum przyjmuje wycieczki a oprowadza chętnych mgr inż. Jerzy Najdek.
W styczniu 2015 roku z inicjatywy honorowego prezesa UTW w Międzychodzie, pana Tadeusza Środeckiego, odbyło się spotkanie liderów obu uniwersytetów w Centrum Promocji Kultury z obecnym na nim dyrektorem, dr. Janem Maćkowskim. Efektem tych rozmów było zorganizowanie spotkania teatralnego dla mieszkańców Drezdenka. Na scenie Centrum Promocji Kultury zaprezentowała się grupa sceniczna FENIKS z UTW w Międzychodzie w widowisku muzycznym Dawnych wspomnień czar, w którym artyści seniorzy przedstawili widowisko z piosenkami z lat przedwojennych i tańce.
Spotkanie prowadził pan Jan Japas Szumiński, emerytowany dyrektor Domu Kultury w Międzychodzie. W drugiej części spotkania studentki UTW z Międzychodu odśpiewały pastorałki.
Na zakończenie zaprezentowały się studentki z zespołu ZORBA z naszego uniwersytetu w tańcu Aniołki i gwiazdory. Wiersze deklamował pan Józef Zakrzewski.
Grupa taneczna Zorba wraz z liderami naszego uniwersytetu została zaproszona do Międzychodu na spotkanie integrujące oba uniwersytety w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie. Wysłuchaliśmy początkowo wykładu dla studentów, wygłoszonego przez honorowego rektora UTW Międzychód, dra inż. Włodzimierza Łęckiego na temat wyzwolenia Wielkopolski w roku 1945.
W drugiej części spotkania wystąpił zespół taneczny Zorba, który zaprezentował się w tańcu greckim i tańcach cygańskich. Panie w pięknych strojach wystąpiły w tańcach pełnych werwy i zdobyły zasłużone brawa od licznie przybyłych studentów z Międzychodu. Krótkie widowisko artystyczne zaprezentowały też studentki z Międzychodu.
Spotkanie integracyjne zakończyło się dyskusjami przy kawie, herbacie, kanapkach i ciastkach.
Zarząd Drezdeneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oficjalnie zaprosił grupę liderów UTW z Międzychodu na integracyjne spotkanie organizowane przez nasz uniwersytet 6 czerwca w leśniczówce Dziuplina w Czarnym Lesie. Motto spotkania to „Wiosna rozkwita a wraz z nią kondycja seniorów”.

Jerzy Karcz

IMG_5809 IMG_5837

fot. Bogdan Mazur (na zdjęciach:  FENIKS –  grupa sceniczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Międzychodu)

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ