DSC_0048

Dla nas najważniejsza jest pacjentka

Ilość porodów w tym oddziale jest ponad dwukrotnie wyższa niż w innych szpitalach powiatowych, bo około 600 rocznie. Co sprawia, że na drezdenecki Oddział Ginekologiczno- Położniczy tak chętnie przychodzą pacjentki nie tylko z naszego powiatu, również z powiatów i województw ościennych? Z takim pytaniem udałam się do źródła, czyli do Ordynatora Oddziału dr n med. Wojciecha Andrzeja Kuczyńskiego oraz pielęgniarki koordynującej pracę położnych w drezdeneckim szpitalu.
Katarzyna Jenek: Czym ten oddział różni się od podobnych w okolicy, że pacjentki chcą tu rodzić i leczyć się?
Andrzej Kuczyński: Wynika to z asertywności personelu. Panie położne i atmosfera, jaka panuje na oddziale, powoduje zadowolenie pacjentek. Bo szpital to nie budynek, nie sale jednoosobowe, które nawiasem mówiąc mamy, ale to są ludzie, którzy pracują z pacjentkami. To wolny wybór pacjentek, w którym miejscu one rodzą czy chcą się leczyć. Skoro przychodzą tutaj, my jesteśmy zadowoleni, ponieważ mamy satysfakcję z tego, co robimy.
KJ: Jakie zabiegi obecnie się wykonuje?
AK: Znacznie rozwinęliśmy zakres wykonywanych zabiegów. Nasze możliwości to pełne spectrum zabiegów operacyjnych wykonywanych w ginekologii. Rozpoczynając od tych prostych, poprzez zabiegi radykalnie typowe dla ginekologii onkologicznej. To mały szpital powiatowy i wykonujemy to wszystko, co wynika z potrzeb pacjentki, która trafiła na nasz oddział. Doświadczony zespół lekarzy i położnych oraz nowoczesne wyposażenie, spełniające europejskie normy, pozwalają na najwyższej jakości opiekę nad pacjentką. Pacjentka od postawienia pierwszej diagnozy choroby nowotworowej bardzo szybko może zostać zoperowana. Nowoczesna, bo on-line współpraca z Olympus Consilio w Łodzi pozwala na otrzymanie w trybie błyskawicznym wyniku badania histopatologicznego. Mamy kilkudniowy czas oczekiwania na wynik tego badania. Wówczas, gdy zapada decyzja pacjentki, że życzy sobie być u nas leczona, to my, poza wszelką kolejnością, jesteśmy w stanie bardzo szybko pacjentkę zoperować. Zazwyczaj czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego to około 3 tygodni; my mamy to błyskawicznie i możemy wdrażać leczenie. Skraca to znacznie czas leczenia do dwóch tygodni od momentu pierwszej diagnozy, gdzie pakiet onkologiczny to minimum 6 tygodni.
KJ: Jak wygląda nadzór nad pacjentkami; oddział składa się z dwóch części. Czy zasoby kadrowe są wystarczające, aby zapewnić kobietom opiekę na wysokim poziomie?
AK: Gremialnie staramy się podnosić kwalifikacje jeżdżąc na wszelkie szkolenia, kongresy, kursy. Natomiast wart podkreślenia jest jeden fakt; pomimo że jest to mały oddział, to mamy trzy osoby z tytułem naukowym w stopniu doktora nauk medycznych: W. Woźniak, A. Jaworucka-Kaczorowska oraz W. Kuczyński. Nawet większe szpitale nie mogą się pochwalić takimi zasobami kadrowymi, z takim wykształceniem. Na dzień dzisiejszy zatrudnionych na kontrakcie jest 7 lekarzy specjalistów. Podkreślić należy, że oddział posiada akredytację Ministra Zdrowia, dzięki temu jest uprawniony do przeprowadzania szkoleń specjalizacyjnych lekarzy położników i ginekologów. Takie szkolenie prowadzimy w ramach rezydentury.

KJ: Co zmieniło się w pana pracy na przestrzeni tych kilku ostatnich lat ?

AK: Zabiegi laparoskopowego są esencją nowoczesnej medycyny (laparoskopie, histeroskopie itd.). Na tym oddziale były wykonywane jako pierwsze w województwie lubuskim. W większości oddziałów wykonuje się zabiegi protezujące (nietrzymanie moczu) za pomocą siatek, taśm. My takie zabiegi również wykonujemy, z tą jednak przewagą, że jesteśmy po szkoleniach u pana profesora Bartosa w Czechach i stosujemy nowe metody protezowania. Techniki te są innowacyjne i nie są stosowane powszechnie w Polsce. Natomiast efekty ich zastosowania są dobre. Wykonujemy bardzo dużo laparoskopii i histeroskopii, również te operacyjne.
Wiek reprodukcyjny w Polsce podwyższa się z uwagi na to, co dzieje się w kraju i pacjentki coraz później decydują się na zajście w ciążę, a w związku z tym pojawia się sporo problemów z zajściem w ciążę. Tych pacjentek jest coraz więcej i im również w miarę możliwości staramy się pomóc. Prowadzimy pełną diagnostykę i otaczamy pacjentki opieką od samego początku. Wykonujemy zabiegi laparoskopowe, plastyczne w obrębie jajowodów. Jeżeli udaje się pomóc pacjentce operacyjnie, czy też za pomocą terapii hormonalnej to ma ona zapewnioną ciągłość opieki medycznej, która jest prowadzona na oddziale do momentu porodu. Dysponujemy trzema salami do porodów rodzinnych, które są jednoosobowe. Zapewnia to wysoki komfort kobietom rodzącym. Pacjentka może czuć się bezpieczna, zajmujemy się nią również po porodzie.

Pytanie o to, jak wygląda codzienna praca na oddziale, zadałam pielęgniarce koordynującej pracę położnych na oddziale, pani Annie Płusa.Praca w oddziale ginekologiczno-położniczym jest uzależniona od ilości przyjmowanych pacjentek w danym dniu. Zarówno ginekologia jak i położnictwo są oddziałami zabiegowymi. Na położnictwie priorytetem jest pacjentka rodząca. Na ginekologii pacjentki wymagające ingerencji zabiegowej. W następnej kolejności przyjmowane są pacjentki ze skierowaniem w trybie nagłym i planowym. Opieka położnych nad pacjentkami jest zawsze stabilna i zaplanowana. Na dzień dzisiejszy pracuje u nas 16 położnych. Na położnictwie dyżurują każdego dnia dwie położne, natomiast na ginekologii położna oraz położna zabiegowa.

Ponadto dodać muszę, że pracę położnych oraz personelu pomocniczego każdego dnia czujnym okiem dogląda kierownik oddziału, pani Anna Płusa.
O tym, że pacjentka na tym oddziale jest na pierwszym miejscu przekonałam się sama. Mianowicie byłam umówiona z panem doktorem na konkretny termin i godzinę. Musiałam jednak poczekać, ponieważ wracający z bloku operacyjnego pan doktor powiedział, że musi jeszcze zajrzeć do swoich pacjentek leżących na salach oddziału. Dowodzi to tego, że pacjentka w drezdeneckim szpitalu jest najważniejsza dla personelu medycznego.

Katarzyna Jenek

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ