DSCN1345_1

Dożynki Diecezjalne w Rokitnie

      15 sierpnia podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie nazywanej świętem Matki Boskiej Zielnej, w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, odbyły się Dożynki Diecezjalne. To szczególne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej a jednocześnie główny odpust w rokitniańskim sanktuarium. W tym dniu rolnicy całej diecezji i nie tylko dziękują za tegoroczne plony. Nic więc dziwnego, że do Sanktuarium zjeżdżają tłumy wiernych. Uroczystości rozpoczęła msza św., której przewodniczył biskup diecezji kaliskiej, ks. bp. Edward Janiak. Dożynkowe wieńce poświęcił natomiast biskup diecezjalny ks. bp Stefan Regmunt. Zgodnie z tradycją, poszczególne parafie czy sołectwa złożyły dary ołtarza w postaci plonów, wieńców dożynkowych, miodu, owoców, win swojskiej produkcji.
Jak co roku, gminę Drezdenko reprezentowało podczas uroczystości Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „STOKROTKI” w Trzebiczu oraz Cech Rzemiosł Różnych Międzychodzko-Drezdenecki. Panie z KGW przygotowały wieniec dożynkowy, niesione były również dary ołtarza w procesji: kosz z owocami i warzywami, chleb upieczony przez Piekarnię „HERT” w Gościmiu oraz wino „Gronowe”. Oczywiście nasze panie z KGW wystąpiły w swoich reprezentacyjnych strojach wyróżniając się z „tłumu” wiernych. Cech Rzemiosł Różnych Międzychodzko-Drezdenecki przybył na uroczystość ze sztandarem, pięknie reprezentując się w swoich togach. Po uroczystej mszy dożynkowej, jako ludzie pracy, nasi przedstawiciele z Cechu dzielili się z wiernymi chlebem, który był niesiony w darach ołtarza przez delegacje z naszej diecezji.
W imieniu KGW Trzebicz składam podziękowanie dla Burmistrza Drezdenka Macieja Piertuszaka za wsparcie inicjatywy oraz za możliwość reprezentacji naszej gminy w przepięknych uroczystościach dożynkowych w Rokitnie. Podziękowania kierujemy również dla Piekarni „HERT” z Gościmia, która zawsze nas wspiera oraz dla Cechu Rzemiosł Różnych za owocną współpracę.

Mamy nadzieję, że za rok ponownie wyruszymy do Rokitna na kolejne dożynki, aby móc dziękować za plony.

Paulina Pieluszczak- Suchodolska

DSCN1354_1 DSCN1350_1 DSCN1349_1 DSCN1343_1 DSCN1340_1 DSCN1330_1 DSCN1323_1 DSCN1321_1 DSCN1317_1 DSCN1313_1 DSCN1311_1 DSCN1308_1 DSCN1305_1 DSCN1345_1

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ