Untitled-2

Hubertus Drezdenecki – 3 października 2015r.

      Untitled-2   Pomysł na Hubertusa narodził się w Nadleśnictwie Smolarz, które od wielu lat prowadzi edukację przyrodniczą dla różnych grup społecznych. Aby urozmaicić formy przekazu już kilka lat temu zapisano w autorskim programie edukacji, że trzeba na terenie gminy zorganizować szeroko dostępną imprezę plenerową ukazującą leśnictwo i łowiectwo w ich pełnym przekroju – i stało się.

 – Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe – PARK KULTUR ŚWIATA, zaprezentuje kulturę związaną z lasem – mało znaną, a przebogatą, na stałe wpisaną w dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Drezdenko jest miastem leżącym na styku dwóch dużych puszcz: Drawskiej i Noteckiej, których dobra materialne są zaprezentowane w muzeum noszącym ich nazwę, nie było natomiast do tej pory sposobności by w szerokim spojrzeniu ukazać ich walory pozamaterialne – tą lukę wypełnia Hubertus Drezdenecki – mówi Sławomir Kaźmierczak – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Smolarz.

            Leśnicy i myśliwi zaprezentują ceremoniał łowiecki, psy myśliwskie, trofea, koncerty sygnałów i muzyki myśliwskiej, sprowadzą do Drezdenka wystawę mistrza fotografii przyrodniczej Włodzimierza Puchalskiego, pokażą sztukę naśladowania głosów zwierzyny, a także rzadkie ptaki drapieżne. Za sprawą kół łowieckich nie zabraknie darmowej degustacji dziczyzny, najzdrowszego z mięs. Osobnym punktem programu będzie rozstrzygniecie Konkursu przyrodniczego MÓJ LAS, w którym kilkaset dzieci opracowywało związane z leśnictwem i łowiectwem tematy – wręczenie nagrody na scenie w parku w obecności rodziny będzie niezapomnianym przeżyciem. Wszystko po to by uwrażliwiać na piękno przyrody i uczyć mądrego korzystania z jej dóbr, by kształtować w ludziach świadomość znaczenia lasów dla człowieka i środowiska. Ludzie korzystają z lasu jak potrafią, nie zawsze jednak odpowiedzialnie, dlatego niespodzianką będzie uhonorowanie wędkarza, który zauważył nocny pożar lasu i zaalarmował straż pożarną, ratując kilka hektarów młodnika przed płomieniami. Te i wiele innych atrakcji do zobaczenia tego dnia w małym lubuskim mieście nad Notecią.

            Drezdenko wyjątkowo zasługuje na imprezę o takim charakterze, ponieważ tutaj prawie każdy ma w rodzinie kogoś kto pracuje w branży leśnej lub drzewnej,  a czasem też poluje. Dwa nadleśnictwa i kilka tartaków, zakłady usługowe zajmujące się pozyskaniem drewna i zagospodarowaniem lasu, zakłady meblarskie i stolarskie, skupy dziczyzny i runa leśnego, to rynek pracy o lokalnie ogromnym znaczeniu, co jest dostrzegane przez władze samorządowe, stąd niezastąpiona rola Burmistrza Drezdenka w organizacji imprezy. Promocja miasta może się znakomicie odbywać w taki oryginalny i ciekawy sposób, dlatego osób którym na tym zależy nie trzeba było długo namawiać na pomoc. Korzyści może być mnóstwo, a jedyną stratą podeptana w parku trawa, która po kilku dniach i tak wstanie.

Zarówno leśnicy, jak i myśliwi nie mają samych zwolenników, dużo złego zostało ostatnio na ich temat powiedziane i napisane – udział w Hubertusie pomoże przynajmniej zrozumieć i poznać oddanie dla lasu jednych i pasję do polowania drugich. – Bardzo się cieszę, że w Drezdenku odbędzie się impreza, której jeszcze u nas nie było. W naszym mieście odbywa się dużo imprez, jednak miejskiego Hubertusa organizujemy po raz pierwszy. Mam nadzieję, że na trwałe zapisze on się w kalendarzu wydarzeń na terenie naszej Gminy – mówi Maciej Pietruszak, burmistrz Drezdenka.

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ