20151015_093300

MŁODZI W AKCJI, CZYLI RUSZYŁA REALIZACJA GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

      Dzisiejszy rynek pracy jest niezwykle wymagający. Odnaleźć się na nim mogą osoby operatywne, które potrafią współpracować w grupie, wykażą się pomysłowością, zaangażowaniem. Właśnie tych umiejętności mogą nauczyć się uczniowie podczas realizacji projektów edukacyjnych, których zaliczenie jest też obowiązkowe, by zakończyć proces edukacji na poziomie gimnazjalnym.
W Gimnazjum nr 2 w Drezdenku uczniowie realizują projekty zgodnie z ich zainteresowaniami, przy czym nauczyciele starają się, by nie były one tworzone dla samej idei projektu, ale by wniosły coś w życie nie tylko szkolnej, ale też lokalnej społeczności. Stąd pomysł, by zaangażować gimnazjalistów w projekty proponowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, które jest synonimem nowoczesnego podejścia do edukacji.
Uczniowie naszej szkoły realizują projekt „Młodzi głosują” dotyczący prawyborów parlamentarnych. To dla nich szansa, by sprawdzili się m.in. w roli edukatorów, bowiem jednym z prowadzonych przez nich działań jest przeprowadzenie lekcji na temat roli parlamentu w Polsce. Chłopcy z kl. IIB przygotowali też hasła wzywające do udziału w prawyborach do Sejmu i Senatu RP, które przeprowadzą 19 X br.. Propagują też wśród społeczności szkolnej portal „Latarnik wyborczy” (http://www.latarnikwyborczy.pl), dzięki któremu można sprawdzić, z jakim ugrupowaniem politycznym nasze poglądy są najbardziej zbieżne, a więc na kogo głosować w przyszłych wyborach parlamentarnych. Działania te mają na celu zwrócenie uwagi na przysługujące obywatelom demokratycznego państwa prawa wyborcze oraz wykształcenie w przyszłym pokoleniu wyborców świadomości odpowiedzialności za losy państwa poprzez udział w wyborach. Być może zaowocują zwiększoną frekwencją już podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych, bowiem uczniowie przekazali też ulotki odnoszące się do możliwości i sposobu głosowania osobom dorosłym – rodzicom ich koleżanek i kolegów.
Kolejna inicjatywa proponowana przez CEO, którą zainteresowali się nasi gimnazjaliści, to projekt „Młody Obywatel na sportowo” – „Ruch z sensem”. Jego ideą jest zorganizowanie imprezy charytatywnej o charakterze sportowym. Uczniowie naszego gimnazjum przygotowują takowe działanie, którego finał nastąpi pod koniec roku, a więc szczegóły zostaną przekazane w późniejszym czasie. Dziś mogę zdradzić jedynie, że pieniążki uzyskane z tej imprezy wesprą Jakuba i Norberta Pudelskich z Trzebicza, których mama gromadzi fundusze na rehabilitację chłopców. Dla nich też realizowany jest projekt „Wolontariat – dar serca i czasu”, którego działania zmierzają do zebrania jak największej ilości plastikowych nakrętek, by pieniędzmi uzyskanymi z ich sprzedaży także zasilić fundusz rehabilitacyjny braci Pudelskich. Zachęcam więc wszystkich czytelników, by zbierali plastikowe nakrętki i przekazywali je do naszej szkoły na ul. Portową 1. Wspierają nas już różne instytucje i szkoły, a włączyć w naszą akcję można się w każdej chwili.
Ciekawym projektem, który zintegrował jeszcze mocniej nasze szkolne środowisko, był program „Uczniowie nauczycielom”, realizowany przez młodzież kl. IIB z okazji DEN. Gimnazjaliści opracowali scenariusz, przygotowali dekoracje, zadania dla klas i nauczycieli, przeprowadzili ankiety wśród swoich rówieśników odnośnie nauczycieli, przyszykowali poczęstunek dla swych belfrów i na wesoło poprowadzili imprezę, co zyskało aplauz nie tylko młodzieży szkolnej, ale też i zacnego grona nauczycieli rodzimej placówki. Wszyscy się razem świetnie bawili, co było dowodem na dobrze zorganizowane obchody Dnia Nauczyciela, a więc i świetnie wykonany projekt.
Dzisiejsza młodzież, wbrew utartym poglądom, jest chętna do pracy, ma ciekawe pomysły na wiele interesujących działań, które mogą posłużyć dobru ogółu. Trzeba jedynie odpowiednio ukierunkować tych młodych ludzi, by swe umiejętności przełożyli na coś pożytecznego. Ciekawy pomysł na to, jak spożytkować własne siły to klucz do sukcesu, którym jest samorozwój, a więc najlepsza inwestycja na przyszłość dla każdego ucznia.

Alicja Graś

fot. Anna Kostuś

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ