DSC_0050_1

Siłownia Świętego Pakera

      Bardzo często słyszę w rozmowach o tym, że zdrowie jest dla nas najwyższą wartością, a przy wielu okazjach życzymy zdrowia naszym bliskim. Przeważnie skupiamy się na zdrowiu ciała, tym bardziej, że symptomy dochodzące z niego – ból czy gorączka są dosyć łatwo dostrzegalne. Jednak to zdrowie duchowe i psychiczne są także fundamentami naszego życia. Ich funkcjonowanie oraz odpowiednia kondycja wpływa na nasze myślenie, działanie i emocje, prace i uczenie się. Umiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami i odnajdywania się w trudnych, życiowych sytuacjach, ma z pewnością większy wpływ na nasze życie, niż same zdolności naszego umysłu i stopień posiadanej przez nas inteligencji. Praktyka mojej pracy w szkole, wprawdzie krótka, jendnak jednoznacznie wskazuje, że problemy duchowe i psychiczne uczniów coraz bardziej się nasilają i potrafią przybierać niepokojące objawy. Najnowsze badania psychologiczne wskazują, że w każdym kolejnym pokoleniu dorastających dzieci i młodzieży jest coraz więcej osób przemęczonych, znużonych, nerwowych, zestresowanych, odczuwających pustkę i brak sensu życia z różnymi objawami depresji. Polacy aż w 72 % sądzą, że w naszym kraju warunki życia są szkodliwe dla zdrowia psychicznego i duchowego,
W kontekście tej sytuacji ważne są działania profilaktyczne. Dla instytucji, jaką jest szkoła, istotne są problemy duchowe oraz psychiczne trudności adaptacyjne młodych ludzi, które utrudniają im funkcjonowanie w życiu oraz powodują inność zachowywania się. W Szkole Podstawowej nr 1 w Drezdenku realizujemy na szeroką skalę projekt dbania o rozwój psychiczny uczniów, w ramach którego, w bieżącym roku szkolnym rozpocząłem koordynowanie nowatorskiego programu „Siłownia Świętego Pakera- dbamy o kondycję twojej psychiki, ducha i emocji” realizowanego w ramach lekcji religii. Dlaczego siłownia? Pomysł zrodził się z konfrontacji skojarzeń. Tak jak nasze mięśnie potrzebują odpoczynku po pracy fizycznej, czy intensywnym ruchu, tak i nasza psychika i duch musi mieć szansę na powrót do sił po trudnym, wyczerpującym dniu, czy trudnym zdarzeniu. W siłowni dbamy o figurę naszego ciała- dlaczego nie zadbać o „figurę” psychiki dzieci?
Program obejmuje swoim zasięgiem uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Jego głównym zadaniem jest promowanie postaw prozdrowotnych w obszarze ducha i psychiki człowieka. Uczniowie w bardzo atrakcyjnej formie mają możliwość poznawania różnego rodzaju możliwości dbania o swój rozwój psychiczno-duchowy. Zaletą tego programu jest to, że patrzy on całościowo na problemy ucznia, nie pomijając aspektów duchowych, często pomijanych. Zakłada on całościowe spojrzenie na człowieka z punktu widzenia psychiki i duchowości, wzbogaconego o wizję chrześcijańską człowieka. Fundamentalne znaczenie w programie „Siłowni św. Pakera” zawarte jest w założeniu, że zrozumieć i poznać człowieka można tylko wówczas, kiedy uwzględnimy jego jedność psychiczną i duchową.
W Siłowni św. Pakera uczniowie wcielają się w jej członków i uczą się wykonywać ćwiczenia, które wpływają na ich kondycję duchową i psychiczną. Ich celem jest pokazywanie dróg rozwiązywania problemów oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami. Uczestnicy wcielają się także w rolę trenerów i w sposób twórczy przygotowują zestawy ćwiczeń. Po każdej serii stworzonych ćwiczeń nadajemy najbardziej kreatywnym uczniom tytuł „najlepszego trenera pakera”. W ten sposób uczniowie uczą się w sposób pomysłowy jak rozwiązywać problemy zdrowia psychiczno-duchowego, jak dbać o ich dobrą kondycję, wzmacniać swoją wartość i dostrzegać piękno życia. Jako „główny trener” odpowiadam za koorydnację projektu. Z inicjatywy uczniów powstała nawet reklama naszej siłowni. Za wykonane ćwiczenia w ramach naszej siłowni uczniowie zyskują także specjalne karty mocy oraz sprawności i umieszczają je na specjalnej planszy.
Przy siłowni działa także restuaracja zaspokajająca głód duchowy i potrzeby psychiki „Duszek”. Uczestnicy mieli już okazję wcielić się w szefów kuchni i stworzyć własne menu. Najbardziej kreatywne zespoły uczniów zostały nagrodzone tytułem „boski mistrz kuchni”. W programie przewidziano także obchody dnia: „bez komputera i komórki, ale z drugim człowiekiem”, „uśmiechu”, „pomocnej dłoni”, „życzliwego słowa”, „mola książkowego”, „wstawania prawą nogą”, „pięknej strony życia”, „pozytywnego myślenia”, „Świętego Pakera”, „drobnych wyrzeczeń”, „dobrych uczynków” oraz „super siłacza na medal”.
Program powstał z myślą o szerszym gronie uczniów, dlatego wszystkie dokonania członków naszej siłowni, po jej całorocznej działalności, zostaną zaprezentowane w „Wielkiej Księdze Fitnessu Siłowni Św. Pakera”. Zaangażowanie uczniów i aktywne włączanie się w projekt wskazuje, że jakość zdrowia psychiczno-duchowego ma ogromną szansę ulegać systematycznej poprawie.

Ks. Piotr Szydełko

DSC_0017_1 DSC_0033_1 DSC_0055_1 DSC_0065_1 DSC_0139_1 DSC_0141_1 DSC_0149_1

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ