
Obchody Święta Niepodległości w Drezdenku
Pierwsze obchody rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowano w Warszawie 14 listopada 1920 r. Po zamachu majowym 11 listopada obchodzono jako święto wojskowe i kombatanckie piłsudczyków. Zarządzeniem prezesa Rady Ministrów od 1926 r. był to dzień wolny od pracy w urzędach państwowych, a od 1932 r. również wolny od zajęć w szkołach. Dzień 11 listopada świętem państwowym został dopiero po śmierci Piłsudskiego. A stało się to na mocy ustawy sejmowej w 1937 r.
97. rocznicę odzyskania niepodległości obchodzono w Polsce bardzo uroczyście. Było wiele imprez, marszów, biegów, parad, uroczystych apeli. W samej stolicy odbyło się aż 11 zgromadzeń publicznych. Centralne uroczystości, z udziałem prezydenta, odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda, w przemówieniu wygłoszonym z tej okazji, powiedział m.in.: „Silne państwo to takie, które dostrzega każdego obywatela”.
Obchody Święta Niepodległości w Drezdenku miały także bardzo uroczysty charakter. Msza święta w intencji niepodległości Ojczyzny odbyła się w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego. Świątynia wypełniona była po brzegi. Proboszcz ks. Dariusz Kaczyński CRL w swojej homilii najpierw przywołał myśl proroka Izajasza, a później przytoczył fragment Ewangelii wg św. Mateusza, aby w ich kontekście snuć rozważania na temat współczesności, z akcentem na aktualne wydarzenia. Podkreślał konieczność przebaczania i zgody. Mówił o obowiązkach państwa wobec rodziny i wszystkich obywateli.
Po mszy św. wszyscy zgromadzeni uformowali kolumnę marszową, na czele której kroczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Uroczysty przemarsz na pl. Wileński, w którym wziął udział także proboszcz, przebiegał ulicami: Ogrodową, Szkolną, przez Stary Rynek i ul. Warszawską. Tu zgromadzeni, przed obeliskiem, postawionym dla upamiętnienia rocznicy nadania praw miejskich Drezdenku, choć w istocie jest on także pomnikiem chwały dla tych, którzy zginęli w walce o wolną i niepodległą Polskę, ustawieni w kształcie czworoboku, wysłuchali przemówienia Burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka. Podziękował on na wstępie w następującej kolejności: proboszczowi za „piękne i mądre” kazanie, pracownikom CPK za oprawę muzyczną i sprzęt nagłaśniający, a także wszystkim zebranym za przybycie. Przedstawił pokrótce niezwykle trudną drogę dochodzenia do wolności i stopniowego formowania się państwowości polskiej w końcowej fazie I wojny światowej. Zaakcentował fakt, iż władze komunistyczne wyrugowały dotychczasowe święta obchodzone w Rzeczypospolitej na rzecz świąt ważnych z punktu widzenia nowej klasy panującej. Święta 11 listopada nie obchodzono od 1945 r. aż do 1989 r. Nie obchodzono oficjalnie, bo prywatnie w rodzinach weteranów, w środowiskach opozycyjnych, a także w wielu domach dzień ten był wielkim, patriotycznym świętem. A na grobie Józefa Piłsudskiego, w krypcie na Wawelu, w czasach komunistycznych, zawsze były świeże kwiaty.
Doniosłość uroczystości zarówno w czasie mszy świętej jak i na placu Wileńskim podnosiły poczty sztandarowe, których w sumie było dziewięć.
Z okazji Święta Niepodległości papież Franciszek przysłał także życzenia o następującej treści: „Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z Was”.