JPS_8682

Dwoje laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Drezdenko 2015

W sobotę 14 listopada odbył się II Ogólnopolski Konkurs Wokalny Drezdenko 2015 pod honorowym patronatem wojewody lubuskiego, pani Katarzyny Osos. Patronat nad w tym wydarzeniem sprawuje burmistrz Drezdenka. Wyjątkowej rangi konkursowi dodaje fakt, iż na czele jury stoi największy polski śpiewak II połowy XX wieku, pan Wiesław Ochman, artysta, który występował na najbardziej prestiżowych scenach operowych z mediolańską La Scala, nowojorskim Metropolitan Opera czy londyńskim Covent Garden. Pomysłodawcą i dyrektorem konkursu jest pani Antonina Kowtunow, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i gwiazda poznańskiej opery. Dla porządku wymienię, że w skład jury oprócz wymienionych wchodzili także Roma Owsińska i Andrzej Ogórkiewicz. Przy organizacji konkursu uczestniczyli: pani Maria Borenstein – dziennikarka z Drezdenka, Martyna Kominiarczuk – konferansjer i Michał Pietruszak – sekretarz.

Z uwagi na inne obowiązki mogłem uczestniczyć jedynie w porannych przesłuchaniach 20 osób. Z radością odebrałem fakt, że do naszego miasta zjechało 35 osób ze wszystkich liczących się ośrodków akademickich Polski. Do konkursu stanęli młodzi śpiewacy z Katowic, Poznania, Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy i Wrocławia. Przy fortepianie pani Laura Sobolewska – znakomita artystka współpracująca między innymi z Teresą Żylis-Garą oraz pan Michał Karasiewicz. Patrzyłem na to wydarzenie i nie mogłem wyjść z podziwu zarówno dla poziomu tego konkursu, jak i wielkiej lekcji kultury… tej przez duże „K”. Od ponad 20 lat organizuję w naszym miasteczku koncerty i z dumą muszę powiedzieć, że zawsze urzeka mnie wielka kultura wykonawców i to w każdym momencie. Wieczorem o godzinie 19.00 miała miejsce gala finałowa i koncert laureatów. Najpierw odczytano werdykt jurorów, który pokrywał się z moimi odczuciami. Trzeba przyznać, że młodzież mamy niezmiernie zdolną i wybór najlepszych wcale nie jest najłatwiejszy. Ostatecznie przyznano dwie pierwsze nagrody, które otrzymali Anna Malesza – sopran oraz Szymon Mechliński – baryton, drugą nagrodę wręczono Sławomirowi Brosiowi, a trzecią Ewelinie Wiśnieckiej z Krakowa. Pozwolę sobie kilka słów napisać o panu Szymonie Mechlińskim, który jest synem znakomitego barytona z Teatru Wielkiego z Poznania, pana Jerzego Mechlińskiego. Widać w chłopaku rękę ojca. Przypominam, że panowie obdarzeni niskimi głosami są niczym wino. Im starsi, tym lepsi, a najlepsze wyniki osiągają grubo po czterdziestce. Osobiście z wielką przyjemnością oglądam Mechlińskiego-ojca w rolach w „Trawiacie” czy „Rigoletto”, a także w operach Mozarta. Zawsze precyzyjny. Każdą postać ma do końca przemyślaną. Nie dziwi mnie w tym kontekście fakt, że Mechliński –syn tak znakomicie zaprezentował się przed drezdenecką publicznością pięknym głosem i kreacją postaci. Sądzę, że tato Mechliński nie będzie miał mi tego za złe, ale tak sobie myślę, że kiedyś przegoni ojca. Więcej! Uważam, że prowadzący syna ojciec też o tym marzy.

Łącznie wyróżniono dziesięć osób, wszak – jak już wcześniej wspomniałem – poziom był wyjątkowo wysoki, ale o szczegółach z pewnością napiszą organizatorzy. Mnie cieszy, że dwa lata temu jakaś idea (pomysł pani Antoniny Kowtunow) została przez włodarzy miasta podjęta i takie wydarzenie odbywa się w naszym Drezdenku. To także, zważywszy, że jest to bardzo tania impreza, wielki wkład w polską kulturę i jednocześnie „wisienka na torcie” dla tutejszych melomanów.

Wiesław Pietruszak

 

JPS_8575 JPS_8594 JPS_8595 JPS_8600 JPS_8608 JPS_8611 JPS_8618 JPS_8626 JPS_8630 JPS_8635 JPS_8639 JPS_8641 JPS_8649 JPS_8655 JPS_8668 JPS_8675 JPS_8682 JPS_8685 JPS_8696 JPS_8705 JPS_8711 JPS_8734 JPS_8738 JPS_8742 JPS_8754 JPS_8764 JPS_8774 JPS_8782 JPS_8803 JPS_8811 JPS_8817 JPS_8833 JPS_8838 JPS_8859 JPS_8871 JPS_8873 JPS_8883 JPS_8897 JPS_8903 JPS_8918 JPS_8926 JPS_8930 JPS_8952

fotorelacja: jagodaphotosession.com

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ