12049720_192623751068978_7960999092966952429_n

Stowarzyszenie Alternatywna Gmina i Biblioteka Publiczna zapraszają

Stowarzyszenie Alternatywna Gmina i Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Tischnera zapraszają młodzież szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do wspólnej zabawy w Teatr. Przed laty w Drezdenku działała grupa młodzieży pod „wezwaniem” Tomasza Walczaka jako Młodzieżowy Teatr Poezji Alter Ego… Zdobywali laury w ogolnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Po latach Alter Ego powraca. Tomasz Walczak i Paulina Swacińska zapraszają wszystkich chętnych.
Interesuje Cię literatura, muzyka, plastyka, ruch, taniec, pantomima… Chcesz poznać siebie i mozliwości własnego ciała, chcesz poznać innych, mających podobne pasje i zainteresowania, chcesz się rozwijać, to właśnie jest propozycja dla Ciebie. Poza cyklicznymi warsztatami, bedziemy pracowali nad realizacją spektakli teatralnych, zamierzamy brać udział w festiwalach i przeglądach ogólnopolskich.
Wychodząc naprzeciw prośbom wielu, odrębnie i równolegle uruchamiamy grupę dla dorosłych. To propozycja skierowana nie tylko do byłych aktorów Alter Ego, choć na tych liczymy najbardziej. Zapraszamy wszystkich dorosłych mieszkańców naszego miasta i okolic. Przyda się każda para rąk, każdy talent, każda osoba.
Wyślij swoje zgłoszenie na adres meilowy: [email protected], możesz się także zgłosić korzystając z FB. Czekamy na Ciebie do połowy grudnia !

ALTER EGO
Teatr istnieje od 22 lat, najpierw przy Domu Kultury w Drezdenku, następnie przez 17 lat w Elblągu, przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka; teraz ponownie zespół zaczyna działalność w Drezdenku. Założycielem i opiekunem artystycznym grupy jest Tomasz Walczak. Jest to jedna z czołowych scen offowych w naszym kraju. Zdobywają laury na festiwalach i przeglądach w kraju oraz za granicą.
W dobie wszechogarniającego zgiełku, krzywd i agresji jest miejsce, w którym można znaleźć przeżycie, skupienie, sztukę – to teatr. Teatr uwrażliwia na piękno, uczy odpowiedzialności i miłości. Wszyscy potrzebujemy miłości i przyjaźni, bez których życie staje się smutne i ciężkie. Chcemy opowiadać o największym bogactwie, którego nie można spalić ani zniszczyć, nie można zabić – o pięknie ludzkich uczuć. Chcemy więcej, bo potrzebujemy prawdy o sobie samym, o drugim człowieku, a teatr odsłania ją jednym uniesieniem kurtyny. Potrzebujemy marzeń i spełniamy je wraz z bohaterami naszych spektakli. Potrzebujemy nadziei i teatr podaje ją jak świeży bochen pięknego chleba, który można dzielić bez końca.
Z bliskości i serdeczności rodzi się sztuka teatru, spośród wszystkich sztuk – ona „najbardziej światła jest robotą” jak pięknie powiedział Cyprian Kamil Norwid. Bez słów, które sobie ofiarujemy na scenie, bez gestów, bez muzyki i światła nie byłoby teatru, a my bylibyśmy ubożsi. Teatr narodził się z człowiekiem, z nim trwał i przy nim pozostanie. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność kontynuowania tradycji teatru dobrego i wartościowego, z którego młody aktor oraz młody widz wyniosą to, co najcenniejsze. Dlatego musimy cały czas rozwijać swoje pasje i zainteresowania, musimy doskonalić swój warsztat i poszukiwać nowych form wypowiedzi scenicznej, które będą epatowały prawdą i autentycznością przeżyć.
Goethe napisał: „Nasze pragnienia są przeczuciami zdolności, które w nas drzemią, zapowiedziami tego, czego będziemy w stanie dokonać”. Nasze pragnienia i zdolności nabrały realnego kształtu, tu słowo nabiera głębszego znaczenia, a każdy gest ma siłę po wielokroć mocniejszą od tego samego gestu z życia. Dzięki naszemu BYCIU w teatrze, staliśmy się innymi ludźmi, staliśmy się bardziej otwarci, bardziej wrażliwi, pewni swego potencjału i pragnień. Teatr otworzył nas na życie i jego piękno, i to jest właśnie misja naszego teatru, misja Alter Ego.
NIECO HISTORII
Na początku miał być kabaret i teatrzyk dziecięcy. Chwilę później okazało się, że dotychczasowy opiekun koła poetyckiego emigruje do USA, więc doszli jeszcze poeci. Tomasz Walczak po medialnym sukcesie w telewizyjnej „Randce w ciemno” został zatrudniony jako instruktor ds. teatru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury „Strzelnica”, w swoim rodzinnym Drezdenku. Działo się sporo; były biesiady poetyckie, koncerty poezji śpiewanej, konkursy recytatorskie i poetyckie, ale przede wszystkim narodził się wspólny pomysł na teatr młodzieżowy, no bo kto w VIII klasie podstawówki uważa się za dziecko !!! Młodzieżowy Teatr Poezji Alter Ego, bo wszak na początku było słowo, przez pierwszych pięć lat swego istnienia mozolnie, lecz skutecznie rozwijał swój kunszt sceniczny na licznych festiwalach, przeglądach i warsztatach. Zostaliśmy zauważeni w środowisku teatrów poszukujących, zbliżonych do kręgów alternatywnych. Kiedy osiągnęliśmy duży poziom sprawności na deskach sceny, trzeba się było rozstać, bo ówczesny dyrektor M-GOK postępował z nami w myśl powiedzenia: „im lepiej, tym gorzej”. Tomek wyjechał do Elbląga na zaproszenie swojej koleżanki ze studiów, Bożeny Sielewicz, oboje wówczas pobierali nauki i mnożyli doświadczenia na wydziale zaocznym Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. I tak został w tym pięknym mieście oddalonym od swego rodzinnego gniazda, przyjaciół i alteregowiczów o ponad 300 kilometrów. Zabrał jednak ze sobą pomysł na teatr, który zgodnie z namowami wszystkich nazwał… Teatralne Studio Młodych Alter Ego. Młodzież wszędzie jest taka sama i wszędzie można znaleźć zapaleńców i miłośników Melpomeny. Tutaj zaczęliśmy najpierw pracę nad ciałem, jego świadomością i plastyką. Bo słowem łatwo można oszukiwać, a ciałem oszukiwać tak łatwo już się nie da, a zależy nam na prawdzie. Przez te lata wypracowaliśmy sobie własny metajęzyk sceniczny, poprzez który jesteśmy rozpoznawani przez wielu. Z kilkoma teatrami zaprzyjaźniliśmy się, bo to jest najcenniejsze w środowisku teatrów offowych. W listopadzie 2002 roku obchodziliśmy 10-lecie istnienia. Spotkali się starzy i nowi aktorzy Alter Ego. Były spektakle i wieczory poetyckie, kwiaty, łzy i wielu sympatyków oraz przyjaciół. Zacnie świętowaliśmy z zaprzyjaźnionymi grupami teatralnymi także 18. lecie zespołu. Teraz kolejny etap, ponownie drezdenecki, przyjdź, zobacz, może Ci się z nami spodoba i zostaniesz na dłużej.

Tomasz Walczak/Paulina Swacińska

12281594_1003125966427653_294325682_o (1)

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ