JPS_2101

XXII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika

   MFKiP%202015%20afisz   Istniejący od 1994 roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek od swojej XIX edycji zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Ta zmiana to tylko potwierdzenie tego, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia od kilkunastu lat, kiedy po raz pierwszy utworzono rejon eliminacyjny na Ukrainie.

Dzisiaj, spośród 38 ośrodków eliminacyjnych, za naszą wschodnią granicą istnieją trzy – 2 na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach,
corocznie zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych – co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób. Dzięki temu jest to największa tego typu impreza w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych.

Najlepsze zespoły wyłonione w rejonowych eliminacjach przybywają co roku do Będzina – woj. śląskie, diecezja sosnowiecka, nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły, atrakcyjne nagrody i doświadczenie. Najciekawsze aranżacje możemy podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję koncertu galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek – tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku festiwal realizowany jest siłami społecznymi – ponad setka osób (w znacznej części młodzież) poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

 Pierwszy etap tegorocznej edycji festiwalu odbywa się w dniach 5-27 grudnia w 38. ośrodkach eliminacyjnych Finał będzie miał miejsce w dniach 14- 17 stycznia 2016 r. W sobotnie popołudnie 5 grudnia w Domu Kultury w Dębnie na eliminacjach regionalnych zaprezentowały się dwa zespoły z Drezdenka: Zespół wokalno – instrumentalny PŁOMYKI ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Stowarzyszenie Chór Kameralny Cantus Firmus. Płomyki wykonały kolędy „W żłobie leży”, „Gore gwiazda Jezusowi” oraz utwór z repertuaru zespołu Skaldowie – „Złota Jerozolima”, chór Cantus Firmus zaśpiewał: „W żłobie leży”, „Zaśpiewam Jezusowi” oraz „Kolędę starofrancuską”. Zespoły prowadzone są przez p. Elżbietę Turostowską. Jury dostrzegło ogrom pracy, jaki został włożony w tak interesujące wykonanie wygranych i wyśpiewanych kolęd, za co wyróżniło dyrygenta obu zespołów.

Płomyki w kategorii: zespoły wokalno – instrumentalne dzieci zajął I miejsce, chór Cantus Firmus w kategorii: chóry mieszane, dorośli wyśpiewał I miejsce oraz nominację do Finału XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

 Niech uniwersalne wartości, zawarte w polskich kolędach, które śpiewają przecież także osoby nieutożsamiające się z Kościołem, utrwalą w nas świątecznego ducha, ożywiając wszystko co dobre, piękne, rodzinne i szlachetne!

Elżbieta Turostowska

dyp I miejsce cantus dyp kwal cantus dyp ucz cantus

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ