DSC_0362 — kopia

Maraton Pisania Listów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku

      Już po raz kolejny Samorząd Uczniowski przy ZSP w Drezdenku włączył się w szlachetną i ważną ogólnoświatową akcję obrony praw człowieka.

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku w warszawskiej grupie lokalnej. Dodajmy, że dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka na świecie. Maraton Pisania Listów jest jednocześnie sposobem na świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i skuteczną akcją w obronie konkretnych osób i ich praw. Jak podkreślają organizatorzy akcji, celem każdego Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. W tym roku pomagaliśmy 10 bohaterkom i bohaterom z różnych stron świat, których historie uwrażliwiają każdego uczestnika Maratonu. W gronie ofiar znalazły się m.in.: kobiety i dziewczęta zmuszane do małżeństwa (Burkina Faso) czy Saman Naseem torturowany 17- latek, skazany na karę śmierci, Teodora del Carmen Vasquez (Salwador) skazana na 30 lat więzienia za urodzenie nieżyjącego dziecka…

Również i w naszej szkole 11 grudnia podjęto tę słuszną inicjatywę, w którą włączyli się między innymi: Pan Edward Tyranowicz – starosta Powiatu Strzelecko- Drezdeneckiego, Pan Bogusław Kierus – wicestarosta Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego, Pani Aleksandra Czekajło członek Rady Powiatu oraz dyrekcja szkoły, Pan Radosław Świekatowski i Pani Beata Hinc. Również mieszkańcy miasta, uczniowie i grono pedagogiczne szkoły zaszczycili organizatorów swoją obecnością, udowadniając, że los skrzywdzonego człowieka nie jest im obojętny. Łącznie zostało napisanych 150 listów, które mamy nadzieję staną się doskonałym orężem w walce o prawa drugiego człowieka.

Organizatorzy akcji (Panie: Małgorzata Malewicz, Wioletta Libera, Kamila Zamerluk) dziękują wszystkim za udział w Maratonie Pisania Listów i zapraszają już dziś na kolejną akcję.

Edyta Grzechowiak

DSC_0316 — kopia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ