DSC_0507

Kolędowanie dla dzieci z Madagaskaru

Już po raz trzeci, 25, 26 i 27 grudnia, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1w barwnych strojach i ze śpiewem kolęd na ustach, wyruszyli do mieszkańców Drezdenka i Osowa z Dobrą Nowiną o narodzeniu Jezusa.

W tym roku młodzi Kolędnicy Misyjni z Drezdenka niosą pomoc najmłodszym mieszkańcom Madagaskaru.

Bieda, niedożywienie, gruźlica i trąd, klęski żywiołowe, przemoc i wyzysk – takich problemów doświadczają mali Malgasze, beneficjenci naszej misji kolędniczej. Bywa, że dzieci są tak głodne, że nie mają sił się uczyć, bo słabną, a w skrajnych przypadkach umierają z głodu.

W tym roku wspieramy konkretny projekt, potrzebna jest stołówka dla uczniów, gdzie otrzymają jeden posiłek w najtrudniejszym czasie „suchych miesięcy” (grudzień-maj) w Catholic School Vinany w diecezji Ambositra na Madagaskarze. Schronienie i opiekę znalazło tu 1350 dzieci. W Tsianaloka huragan zniszczył dach i okna szkoły „Najświętszego Serca”.

Zwyczaj kolędowania jest bardzo stary. Pierwsze zapiski o grupach kolędniczych pochodzą z XVI wieku. Znawcy obrzędowości uważają jednak, że chodzenie po kolędzie praktykowano już w średniowieczu.

Niestety, w wielu miejscach Polski zwyczaj kolędowania zanika. Tym bardziej z wielką radością muszę stwierdzić, że z rok na rok coraz chętniej i życzliwiej mieszkańcy naszego miasta przyjmują nas do swoich domów.

Ks. Piotr Szydełko

DSC_0497 DSC_0500 DSC_0507 DSC_0519 DSC_0553 DSC_0559 DSC_0560

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ