20151230_150909

OSP Trzebicz już w krajowym systemie!

Ochotnicza Straż Pożarna z Trzebicza została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Tym samym jest czwartą jednostką z Gminy Drezdenko należącą do KSRG. Wcześniej do systemu zostały włączone OSP Drezdenko, OSP Niegosław i OSP Rąpin.

Gmina Drezdenko jest nieliczną jednostką samorządu terytorialnego w kraju, z której aż cztery jednostki są włączone do KSRG. Zazwyczaj jest tak, że z terenu danej gminy do systemu należą dwie, maksymalnie trzy jednostki. W OSP Trzebicz w ostatnich latach dużo się zmieniło. I to właśnie ta dynamika rozwoju została zauważona przez władze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży pożarnej w Gorzowie Wlkp. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromna pomoc Burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka, ale także pomoc lokalnych sponsorów – mówi Dariusz Woźniak, prezes OSP Trzebicz. To, że jednostka została włączona do KSRG, musiała spełniać poszczególne kryteria. Szczególnie pod kątem szkoleń czy posiadanego sprzętu. Jak mówi kpt. Magdalena Bilińska, rzecznik prasowy lubuskich strażaków – jednostka OSP Trzebicz należąca do KSRG może dzięki temu zostać zadysponowana na zdarzenie poza teren gminy. Od 2010 roku strażacy z Trzebicza przeżywają zmiany. Najpierw kompleksowo została zmodernizowana remiza strażacka. Obecnie w garażach stoją dwa wozy gaśnicze, średni i ciężki. Jednostka posiada m.in. łódź z silnikiem i przyczepą, piłę do cięcia betonu, sprzęt ratownictwa drogowego, sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, sanie lodowe. Straż to nie tylko sprzęt a przede wszystkim ludzie. Do OSP Trzebicz należy 40 dzieci i młodzieży (20 dziewcząt i 20 chłopców) oraz 25 dorosłych. Strażacy mają na swoim koncie wiele sukcesów w zawodach na szczeblu wojewódzkim i nie tylko. Warto przypomnieć, że ostatnio młodzieżowa drużyna dziewcząt zajęła czwarte miejsce w zawodach ogólnopolskich. – Jestem bardzo dumny z naszych dziewczyn – mówił tuż po sukcesie Burmistrz Maciej Pietruszak.

Uroczyste wręczenie dokumentu potwierdzającego włączenie do KSRG nastąpiło podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Drezdenku. Wręczenia dokonali st. bryg. Hubert Harasimowicz, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. oraz mł. bryg. Andrzej Cacek, komendant powiatowy PSP w Strzelcach Kraj. Burmistrz Maciej Pietruszak zapowiada, że to nie koniec wsparcia dla OSP. – Będziemy w miarę możliwości zawsze pomagać wszystkim naszym jednostkom, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych mieszkańców a to właśnie strażacy nad nim czuwają –podsumował M. Pietruszak. Dowodem na to jest rozpoczęta budowa nowej remizy przy ulicy Okrężnej w Drezdenku.

Krzysztof Bąk

20151230_151059 20151230_151300_001 20151230_151313 20151230_151421_002 20151230_151633

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ