KONCERT KOLĘD W DREZDENKU

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, z którymi jesteśmy bardzo związani, zarówno ci mali jak i dorośli Polacy. Staramy się być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole, przełamać się opłatkiem i wspólnie śpiewać kolędy. Te ostatnie dotarły do Polski z Włoch, poprzez zachodnią Europę, prawdopodobnie w XV wieku. Według tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Szczególny ich rozkwit przypadał na okres baroku. Forma muzyczna kolęd była bardzo zróżnicowana, jedne pisano jako uroczyste hymny, inne to marsze, mazury – jak np. „Dzisiaj w Betlejem” czy polonezy – „Bóg się rodzi” lub nawet krakowiaki – „Hej bracia czy wy śpicie”. Za najstarszą zachowaną polską kolędę uważa się tekst „Zdrów bądź Krolu anjelski” oraz „Anioł pasterzom mówił”. Najsłynniejsza natomiast kolęda świata „Cicha noc” to dzieło austriackiego muzyka Franza Grubera, która po raz pierwszy wykonana została na koncercie w Lipsku w 1832 roku a śpiewa się ją w ponad stu językach świata. Również i ona wybrzmiała w drezdeneckiej świątyni. Oprócz rodzimych utworów, kolędy często tłumaczono z języka łacińskiego lub czeskiego. Na grunt polski przenieśli je Ojcowie Franciszkanie. Polska kolęda stała się więc żywym pomnikiem i spuścizną dawnych wieków, zawierając wiele elementów naszego polskiego temperamentu. Nigdzie na świecie nie stała się tak, jak u nas, ukochaną pieśnią wigilijną.

Już po raz kolejny, jak co roku – 6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego – ze śpiewem na ustach śpiewacy zgromadzili się przy drezdeneckiej szopce. Na koncercie usłyszeliśmy utwory w interpretacji solistów, duetów, zespołu wokalno – instrumentalnego Płomyki oraz chórów Canto Choralis i Cantus Firmus.

Jako pierwszy prezentował się chór Canto Choralis , którego dyrygentem jest pan Adam Deneka. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy kolędy: „Bracia patrzcie jeno”, „O gwiazdo betlejemska”, „ Cicha noc nad Palestyną” oraz „Noc cicha w śnie”.

Następnymi wykonawcami był duet instrumentalistów: Weronika Matkowska na gitarze wraz z Xawerym Turostowskim grającym na skrzypcach. Oboje to uczniowie pierwszej klasy drezdeneckiego gimnazjum wykonali „Cichą noc” i „Gdy się Chrystus rodzi.”

Niezwykle wdzięcznym w odbiorze instrumentem jest flet poprzeczny, którego niebywałą okazję mieliśmy posłuchać tego wieczora. Julia Rachańska – uczennica Gimnazjum nr 1 w Drezdenku, będąca równocześnie uczennicą klasy dyplomowej Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Strzelcach Krajeńskich, wykonała kolędę „Nie było miejsca dla ciebie”.

Nieco później zespół wokalno – instrumentalny Płomyki, działający przy Szkole Podstawowej nr 1, którego opiekunem jest pani Elżbieta Turostowska, zaprezentował się w utworach: „W żłobie leży”, „Złota Jerozolima” z repertuaru zespołu Skaldowie oraz przyjęta z ogromnym aplauzem pastorałka „Gore gwiazda”. Można przy okazji wspomnieć, że zespół w grudniu ubiegłego roku zajął I miejsce w pierwszym etapie Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Dębnie.

Ostatnim występującym było Stowarzyszenie Chór Kameralny Cantus Firmus, którego dyrygent pani Elżbieta Turostowska jest pomysłodawcą i inicjatorem styczniowych koncertów kolęd w naszym kościele. Śpiewaków tych mogliśmy usłyszeć w utworach: „Mizerna cicha”, „Adeste fideles” następnie „Oj, maluśki, maluśki”, który wybrzmiał w kwartecie: Marta Schubert – sopran, Anna Soboń – alt, Saturnin Nowak – tenor oraz Piotr Iwańczuk – bas. Wysłuchać mogliśmy jeszcze „W żłobie leży”, „Kolędę starofrancuską” oraz „Zaśpiewam Jezuskowi”. Także i utaj możemy nadmienić, że chór zdobył I miejsce w pierwszym etapie Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Dębnie oraz nominacje do przesłuchań finałowych, które odbyły się na Śląsku w Będzinie w dniach 14 – 17. stycznia br.

Po wyśpiewaniu kolęd członkowie chóru Cantus Firmus złożyli serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, bez których życzliwości i hojności, wyjazd nie doszedłby do skutku. A byli nimi: państwo Alina i Jerzy Karcz, pani Wiesława Górecka, Nadleśnictwo Smolarz, Nadleśnictwo Karwin, Lubusko – Wielkopolski Bank Spółdzielczy z siedzibą w Drezdenku, Bud-Opak – Drezdenko, PGKiM w Drezdenku oraz Urząd Miasta Drezdenko.

Na zakończenie, w interpretacji połączonych chórów, wybrzmiała jeszcze kolęda „Przybieżeli do Betlejem” oraz zaśpiewane już przez wszystkich wykonawców „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Dziękujemy również Zakonnikom Regularnym Laterańskim za życzliwość przy organizacji koncertu.

20160106_170347_1 20160106_171551_1 20160106_172150_1 20160106_172532_1 20160106_173601_1 20160106_173633_1 20160106_174232_1 20160106_174725_1 20160106_175205_1 20160106_175609_1

Jacek Turostowski

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ