6

Dzień Ochrony Danych Osobowych w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza

giodo_dzieciomDziś – 28 stycznia – obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych, który w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza, w trakcie trwania Białej Zimy, był okazją do wielu inspirujących dyskusji z dziećmi i młodzieżą, a także ciekawych zadań. Pod hasłem „Twoje dane – Twoja sprawa” (pod patronatem GIODO) od września prowadzone są zajęcia w Gimnazjum nr 2, a dziś w podobnych zajęciach wzięli udział młodsi uczniowie. Wzięli oni udział w pogadankach na temat prawa do prywatności uczniów i ochrony danych osobowych w placówkach oświatowych. W ramach obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych zorganizowaliśmy konkursy dla uczniów (wiedzy, plastyczne, multimedialne itp.) W naszej szkole wiemy, jak ważna jest rola nauczycieli w edukowaniu świadomych swoich praw i obowiązków uczniów, jak również pokazywanie młodzieży, jak wiele zagrożeń wynika z lekkomyślnego podejścia do ochrony danych osobowych. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z „Facemanem” i tym, jakie niebezpieczeństwa może nieść ze sobą publikowanie treści na portalach społecznościowych. Zostały również przytoczone ciekawe wyniki badań „Dziecko w sieci”, przedstawiające wiele zastraszających faktów, jakże potrzebnych, by móc skutecznie walczyć z obecną rzeczywistością, w której dzieci zbyt łatwo dzielą się informacjami o sobie. Na koniec młodzi uczestnicy wykonali plakaty, które będą przypominały im, jak ważna jest ochrona danych osobowych.

Pamiętajcie – wszyscy mamy prawo do ochrony swoich danych osobowych – nie tylko od święta. A na koniec kilka informacji – przydatnych nie tylko młodzieży

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu – wskazówki GIODO

 •  Internet jest pamiętliwy! Zachowaj ostrożność w dzieleniu się informacjami o sobie – cokolwiek napiszesz na swój temat lub na temat innych osób, usunięcie takiej informacji i wszystkich powielonych jej kopii z sieci Internet jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Bądź ostrożny w nawiązywaniu znajomości w sieci – tak jak w życiu – osoby, które poznajesz
  w sieci, mogą nie być tymi, za które się podają i wcale nie muszą chcieć być Twoimi przyjaciółmi.

 • Zanim zdecydujesz się zapisać do portalu społecznościowego, zapoznaj się z jego regulaminem i sprawdź możliwość kontaktu z jego administratorem – jeśli informacje będą niepełne lub nie będą spełniały Twoich standardów prywatności, nie zapisuj się!

 • Zastanów się jakie informacje o sobie umieszczasz w sieci. Czy chciałbyś, aby te informacje były znane Twoim pracodawcom, nauczycielom, kontrahentom…?

 • Podczas rejestracji w portalu i w czasie późniejszego korzystania z niego, nie wpisuj swoich pełnych danych osobowych – wystarczy, że wpiszesz tylko te, które pomogą Twoim faktycznym znajomym w łatwym odnalezieniu Ciebie.

 • Rejestrując się w portalu staraj się używać innych identyfikatorów i haseł, niż te, które wykorzystujesz do ważnych usług np. serwisu bankowości internetowej.

 • Celem podniesienia Twojego bezpieczeństwa w portalu staraj się używać bezpiecznych haseł i okresowo je zmieniaj. Bezpieczne hasło zbudujesz przy łącznym użyciu znaków z grup małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Unikaj haseł trywialnych takich jak: Twoje imię, imię psa, data urodzenia itp. Pamiętaj, że hasło dzisiaj uważane za bezpieczne może nie być takim w przyszłości.

 • Publikując zdjęcia z własnym wizerunkiem lub z wizerunkami innych osób musisz mieć świadomość, że znacznie ułatwiasz identyfikację siebie i innych oraz możesz przekazać w ten sposób znacznie więcej informacji niż zdajesz sobie sprawę.

 • Podając w portalu społecznościowym informacje o innej osobie oraz publikując jej zdjęcia, upewnij się, że ta osoba nie ma nic przeciwko takiej publikacji.

 • Pamiętaj, że pomimo zachowania prywatności w portalu, Twoja anonimowość jest ograniczona i nie istnieje dla osób utrzymujących portal oraz dla organów wymiaru sprawiedliwości w sytuacji naruszenia prawa.

 • Nie zapominaj, że nie tylko serwery portalu mogą o Tobie „coś wiedzieć” – z pewnością niektóre informacje na Twój temat mogą posiadać osoby zarządzające serwerami pośredniczącymi w połączeniu między Tobą a portalem.

 • Jeśli portal pozwala opcjonalnie korzystać z dodatkowych zabezpieczeń podnoszących jakość Twojej prywatności i poufności wykonywanych przez Ciebie działań, to nie wahaj się ich używać.

 • Korzystaj z opcji umożliwiających ograniczenie kręgu osób, którym informacje o Tobie będą udostępniane.

 • Mając na uwadze zarówno swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych oraz funkcjonalność portalu, sam ustal zadowalający Ciebie poziom swojej prywatności.

(źródło: http://www.giodo.gov.pl)

Sylwia M. Teresiak

2 3 4 7

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ