plakat nowa wersja

16 lutego o godz. 18:00 w Bibliotece Publicznej

Stowarzyszenie Alternatywna Gmina oraz Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Tischnera zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu Drezdenecka Scena Literacka. Tym razem spotkanie z poezją miłosną pn. Anty/Walentynki. Drezdenko jest jednym z 18 miast, które na zaproszenie Grupy Literycznej NA KRECHĘ, włączyły się do tej ogólnopolskiej akcji. Przeciwstawiamy się plastikowej amerykanizacji naszej kultury, nie popieramy różowo-czerwonego biznesu miłosnego. Dzień zakochanych w dniu Św. Walentego nie jest niczym złym, choć my w Polsce od wieków mamy święto zakochanych w Noc Kupały. Nie podoba nam się kicz promowany tego dnia, stąd akcja antywalentynkowa, która ma na celu promocję dobrej literatury. Poezja zaopatrzona w grafikę lub fotografię, wydana na kartkach pocztowych będzie rozdawana m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Tarnowie, Katowicach. Z mniejszych miast przyłączyło się Drezdenko, Nowy Tomyśl czy Barlinek.

Członkowie Grupy Literacko-Artystycznej LUBDRZEŃ z Drezdenka będą gospodarzami tego wieczoru. Swoje kartki zaprezentują: Iwona Frąszczak, Aniela Cacak, Paulina Swacińska i Tomasz Walczak, ale nie tylko tych czworo zmierzy się w odsłonie poezji miłosnej. Wysłuchamy także wierszy Aliny Michalak i ks. Jerzego Hajdugi. Miłość niejedno ma imię, prawda to stara jak samo zjawisko, więc gwarancja, że ten wieczór będzie różnorodny jest pewna.

Będzie nie tylko poetycko. Podczas spotkania odbędzie się wernisaż WierszYstawki, czyli wystawy wierszy. Najpiękniejsze, najciekawsze, najbardziej nieoczywiste, tegoroczne kartki walentynkowe w dużym formacie, zawisną na ścianach Biblioteki. Będzie to już druga WierszYstawka w Drezdenku. Ale to nie koniec wrażeń wizualnych… Podczas spotkania zainaugurujemy kolejne wydarzenie, którym będzie Wystawa Jednego Obrazu. Obraz w klimacie zbliżony do spotkania, który będzie jednocześnie elementem scenografii, przez kolejny miesiąc będzie cieszył oczy wszystkich odwiedzających Bibliotekę. Zainaugurujemy ten cykl obrazem olejnym autorstwa Doroty Pietrusińskiej z Elbląga.

Swój wkład w atmosferę wieczoru będą mieli także członkowie Studia Teatralnego ALTER EGO. Wiersze z kartek interpretować będą młodzi adepci Melpomeny, uczniowie naszego Liceum: Klaudia Bury, Klaudia Wieczorek oraz Mateusz Fuczyło. Każdy uczestnik spotkania zostanie przez młodzież obdarowany tymi unikalnymi perełkami, które stały się punktem głównym całej akcji, czyli kartkami…

Całość muzycznie ubogaci Elżbieta Turostowska, której przedstawiać chyba nikomu w naszym mieście nie trzeba. Tym razem Ela nie w charakterze dyrygenta i bez chórzystów, za to w towarzystwie gitary. Jej mocny, a jednocześnie liryczny głos jest wręcz stworzony do poezji śpiewanej.

Za scenografię odpowiedzialna będzie Katarzyna Jenek, która z ochotą przyjęła wyzwanie, wszak ma nie być czerwonych serduszek i różowych piórek… Plakat zaprojektowany został przez Patryka Łazarewicza. Wzorem poprzednich spotkań zachęcamy do przyniesienia własnych wypieków oraz wina czy tez nalewek, organizatorzy przygotują kawę i herbatę. Znowu będziemy mogli się poczuć jak w kawiarni artystycznej. Tego spotkania nie możesz przegapić. Spotkajmy się w Bibliotece!

Tomasz Walczak

plakat nowa wersja12593629_953414421360914_213512582926767956_o (1)12544269_953526261349730_1660680666_o

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ