13651

W świecie marzeń i nadziei

Na zaproszenia Tomasza Walczaka, który przewodniczy Drezdeneckiej Scenie Literackiej i Teresy Debaere, dyrektor Biblioteki Publicznej przybyła do Drezdenka utalentowana poetka z Międzychodu – Katarzyna Kędzierska. Spotkanie odbyło się 14 kwietnia, w godz. 18.00-19.10 w sali wystawowej naszej biblioteki. Spotkaniu, które miało charakter kameralny, przewodniczył T. Walczak, wykazując przy tym dużą znajomość tajników warsztatu twórczego. K. Kędzierska odpowiadała w sposób zwięzły na pytania zadawane przez prowadzącego. Ze słowa wstępnego, odpowiedzi Kasi i dalszych informacji T. Walczaka dowiedzieliśmy się sporo o życiu poetki.

Kasia Kędzierska urodziła się 20 stycznia 1972 roku w Sierakowie. Szkołę podstawową skończyła w Międzychodzie. Mając 12 lat zadebiutowała wierszem Popatrz dookoła opublikowanym w Gazecie Lubuskiej. Kolejne lata przyniosły jej wyróżnienia w konkursach poetyckich w Gorzowie Wlkp., Poznaniu, Drezdenku, Nowej Soli. W latach 1987-1992 uczęszczała do Liceum Medycznego Pielęgniarstwa w Drezdenku, a jej opiekunem klasowym był Zdzisław Piątek. Języka polskiego uczył natomiast Maciej Pietruszak, który jako pierwszy uważniej zainteresował się twórczością Kasi. Zachęcał ją do pogłębiania wiedzy z dziedziny szeroko rozumianej poezji i mobilizował do dalszego wysiłku twórczego. Z jego inspiracji pokochała szczególnie poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Haliny Poświatowskiej. Tomik poezji tej ostatniej Rozcinam pomarańczę bólu zawsze ma w zasięgu ręki. Kiedy jest smutna, szuka w nim pocieszenia i nadziei. W latach 1987-1991 prowadziła bardzo starannie kronikę wydarzeń, związanych z działalnością Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej.

Twórczość poetycka Kasi ma charakter dwoisty, z jednej strony jest to świat piękna i rozkwitu, z drugiej zaś ciemności, lęku i bólu. Debiutem literackim Kasi był tomik poezji Motyle, wydany w 2004 roku. Kolejna perełka poetycka, to wydany w 2005 roku zbiorek wierszy o enigmatycznym tytule: …jeszcze wczoraj – już dzisiaj… Do wierszy z 2005 roku wróciła w 2014 roku, poszerzając wydanie o nowe miniatury poetyckie, choć tytuł …jeszcze wczoraj – już dzisiaj… pozostawiła bez zmian.

Promocja książki odbyła się 4 kwietnia 2014 roku w kawiarni „Między Słowami” w Międzychodzie. Wiersze autorki recytował aktor Teatru Nowego z Poznania, Aleksander Machalica.

Licznie zgromadzeni miłośnicy poezji i literatury w ogóle, wśród których byli nie tylko mieszkańcy Drezdenka, ale także Międzychodu, Gościmia i Zielątkowa, pilnie przysłuchiwali się zarówno pytaniom, jak i odpowiedziom. W spotkaniu uczestniczyli także niektórzy byli nauczyciele Kasi, tj.: Janina Musiałowska, ks. Jerzy Hajduga CRL, Krystyna Dworczak i autor niniejszego tekstu. Główną częścią spotkania były jednak wiersze czytane na przemian, to przez autorkę, to przez jej najbliższą koleżankę – Iwonę Frąszczak. Iwona także pisze wiersze, ale ich do tej pory nie opublikowała. A szkoda. Wiersze czytane zebranym miłośnikom poezji pochodziły głównie z tomu …jeszcze wczoraj – już dzisiaj…

Z odpowiedzi Kasi dowiedzieliśmy się m.in.: natchnienie poetyckie najczęściej nawiedza ją we wczesnych godzinach rannych, tematyki dostarczają głównie wnikliwe obserwacje życia, puenty bajek dotyczą prawd ogólnych, o ludziach, zjawiskach, faktach, rzeczach. W Drezdenku bywa niemal na każdej imprezie kulturalnej.

Kasia targana sprzecznościami wewnętrznymi, wierzy głęboko w kojącą moc poezji. Pisze głównie w chwilach smutku, żalu i radości, dlatego każdy jej wiersz, ubrany w słowa, zachował cząstkę jej niełatwego życia. Rany serca i duszy leczy najchętniej nad morzem, gdzie szum fal zagłusza tęsknotę i rodzi pozorny spokój. Pozorny, bo Kasia wciąż kocha i tęskni. W ostatnim czasie skoncentrowała wysiłek twórczy na wierszach dla dzieci, w związku z tym przygotowuje do wydania kolejny tomik, z myślą o dzieciach.

Nowością w tego typu okresowych spotkaniach były występy małych miłośników poezji, ściślej rzecz ujmując, wierszowanych bajek – wszyscy ze Szkoły Podst. nr 1. Wiersze czytali w stosownych odstępach czasowych:

1. Paweł Sowała, kl. 3a (wych. Iwona Iwaszko) – „Osioł i przyjaciel”, „Niedzwiedź i żaba”;

2. Małgorzata Solarek, kl. 3c (wych. Alicja Zachciał) – „Biedronka”, „Wielbłąd”;

3. Oliwier Sikora, kl. 3a (wych. Iwona Iwaszko) – „Przyjaciele”, „Motyl i Anioł”.

Mali miłośnicy poezji zaprezentowali się nadzwyczaj dojrzale, a za przygotowanie ich do występów serdecznie dziękujemy.

Kasia napisała także wiele tekstów religijnych o charakterze modlitewnym, z których to tekstów korzystają w znacznej mierze znajomi i rodzina.

Kasia żyje i pracuje w Międzychodzie wykonując zawód pielęgniarki środowiskowej. Mieszka razem z synem Jakubem (16 l.), uczniem liceum.

Dyrekcja Biblioteki Publicznej w osobie Teresy Debaere, a także inni pracownicy każdorazowo bardzo serdecznie przyjmują wszystkich miłośników poezji, malarstwa i innych dziedzin sztuki. Tym razem poczęstowano nas napojami chłodzącymi, kawą, ciastem, tworząc niezwykle serdeczną atmosferą otoczenia. Poczęstunek przygotowany dla gości sfinansowała Drezdenecka Scena Literacka. Godzi się podkreślić, iż w sali wystawowej Biblioteki Publicznej, w której był komplet widzów i słuchaczy, w dalszym ciągu czynna jest wystawa malarstwa śp. Józefy Wojciechowicz.

Zdzisław Szproch

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ