DSC01938

Zwierzęta bezdomne Gminy Drezdenko

Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom należy do obowiązków gmin. Skala tego problemu w naszej gminie, w porównaniu z gminami z regionu, jest bardzo duża. Gmina  Drezdenko utrzymuje obecnie 72 psy, podczas gdy Strzelce Krajeńskie zajmują się 49 psami, Międzyrzecz 41, a Choszczno 61.

Licząc od 2005 r. na terenie naszej gminy wyłapano 406 psów. W samym 2015 r. było ich 60. Większość piesków znalazła nowe domy, część niestety padła w wyniku chorób lub ze starości, kilkanaście zostało odebranych przez właścicieli, reszta zaś w schronisku nadal przebywa.

Za każdym razem, gdy z terenu Gminy zostaje wyłapany pies pracownik urzędu miejskiego umieszcza obwieszczenie o tym fakcie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Obwieszczenie wywieszane jest również na tablicy ogłoszeń. Pieski z Drezdenka na początku trafiają do oddziału schroniska w Jędrzejewie w Gminie Czarnków. Następnie, jeżeli właściciel psa nie znajdzie się w ciągu miesiąca, mogą one zostać przeniesione do oddziałów w Choszcznie, Pile albo Międzyrzeczu.

Właściciele psów, by uchronić się przed jego zagubieniem, powinni zapisać numeru telefonu na obroży lub zainwestować w przyczepienie do niej adresatki z numerem telefonu, albo zaczipowanie czworonoga. Gdy pies się zagubi można zadzwonić do Urzędu Miejskiego (tel. 95 762 29 54), z zapytaniem czy przypadkiem nie trafił do schroniska, akcje poszukiwawcze można również rozgłosić przez rozwieszenie plakatów lub na portalach społecznościowych.

Gmina (a tym samym każdy z nas) ponosi olbrzymie koszty na wyłapywanie, transport, a następnie utrzymywanie psów w schronisku, w tym ich wyżywienie, leczenie i sterylizację. W związku z tym, że psów systematycznie przybywa, koszty z roku na rok są coraz większe. W  2013 r. była to kwota 216 900,31 zł, w 2014 r. 237 900,25 zł, a w 2015 r. 290 630,62 zł, Obecne koszty to około 22-23 tys. zł miesięcznie.

Jeżeli ktokolwiek ma zamiar adoptować pieska ze schroniska (i jest to przemyślana decyzja – pamiętajmy pies to obowiązek!) z pieskami znajdującymi się w schronisku można wstępnie zapoznać się na stronie internetowej firmy VET-ZOO Serwis (odnośnik do ich portalu znajduje się na stronie www.drezdenko.pl) lub udać się z wizytą prosto do oddziału schroniska. Wszystkie pieski są zaczipowane oraz jeżeli pozwala na to ich wiek lub stan zdrowia, są wykastrowane lub wysterylizowane.

Bezdomność zwierząt jest problemem bardzo złożonym. Jego przyczyny tkwią (wstyd się przyznać) w naszych – ludzkich zachowaniach. Jedynie przez zmianę swoich zachowań możemy przyczynić się do zmniejszenia cierpienia bezdomnych zwierząt i rozwiązać lub przynajmniej zminimalizować ten problem.

Samo zamykanie zwierząt w schroniskach nie wystarczy. Jeżeli właściciele psów nie będą podejmować odpowiedzialnych decyzji, jeśli będziemy dalej wyrzucać zwierzęta, gdy tylko zaczną sprawiać nam problemy, schroniska będą nadal przepełnione tysiącami nieszczęśliwych, niekochanych zwierząt. Bądźmy odpowiedzialni i wybierzmy humanitarne rozwiązania. Porzucanie zwierząt jest oczywiście niezgodne z prawem o czym mówi ustawa o ochronie zwierząt.

Sterylizacja i kastracja są głównymi metodami ograniczania populacji niechcianych zwierząt. Poniesienie jednorazowego wydatku na tego typu zabieg powoduje, że na świecie nie pojawią się kolejne zwierzęta, którym zazwyczaj trudno znaleźć dom. Nowonarodzone zwierzęta zabierają szansę na znalezienie domu przez tysiące zwierząt, które już znajdują się w schroniskach.

Udowodniono, że zabieg sterylizacji lub kastracji zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na różnego typu choroby (np. nowotwory narządów rodnych, ropomacicze), powoduje że zwierzęta stają się mniej nadpobudliwe i bardziej przywiązane do swoich właścicieli. Mają tym samym mniejszą skłonność do ucieczek. Mitem jest że suczki, czy też kotki są zdrowsze, gdy chociaż raz w życiu wydadzą na świat młode.

Upowszechnienie sterylizacji powoduje zmniejszenie liczby zwierząt bezdomnych trafiających do schronisk, i zmniejszenie kosztów ponoszonych przez społeczeństwo na bezdomne zwierzęta.

Bezdomność psów to problem, który nigdy nie zostanie całkowicie rozwiązany. Każdy z nas może jednak znacznie zminimalizować jego skalę – wystarczy być odpowiedzialnym  za swojego czworonoga!

Gmina współpracuje z organizacją społeczną „Arka dla Zwierząt” z siedzibą w Strzelcach Kraj. znajdującą się pod przywództwem Pani Alicji Piech. Organizacja ta wielokrotnie pomogła Gminie w zapewnieniu opieki nad bezdomnymi zwierzętami.  Fundacja w miarę swoich potrzeb przejmuje pieski nim trafią do schroniska, umieszcza w domach tymczasowych wolontariuszy oraz poszukuje im nowych domów. Akcje organizacja prowadzi na swoim profilu na Fecebook’u. Zachęcamy do wspomożenia organizacji poprzez datki, wolontariat czy też ofiarowanie karmy dla zwierząt.

Dane stowarzyszenia:  „Arka dla zwierząt” Strzelce Krajeńskie. Kontakt: [email protected], Facebook „Arka dla zwierząt”

 

Agata Kwiatkowska
młodszy referent ds. gospodarki gminnej
tel. 95 762 2954
Urząd Miejski w Drezdenku
Referat Gospodarki Gminnej i Ochrony Środowiska

DSC02890 DSC03472 sterylizacja

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ