JPS_1447

Zaśpiewaj 16 lipca z Antoniną Kowtunow

 

Już po raz szósty w Drezdenku odbędzie się Mistrzowski Kurs Wokalny dla młodych śpiewaczek operowych. Kurs będzie prowadziła prof. dr hab. Antonina Kowtunow, dziś wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, a przez wiele lat jedna z najlepszych artystek opery im. Stanisława Moniuszki. Niedawno pisałem o pani Kowtunow więcej z racji inicjatywy naszego stowarzyszenia dotyczącej nadanie Jej Honorowego Obywatelstwa naszej gminy. Przypomnę, że pani Kowtunow od ponad 25 lat mieszka w naszej gminie i od początku stara się ubogacić tutaj ofertę kulturalną. Przez wiele lat należała do największych gwiazd polskiej opery. Jest inicjatorką kursu wokalnego, który odbywa się tutaj od dwóch lat.  „Ars longa, vita brevis” – mówi stare rzymskie porzekadło. Przekładając to na nasze, można powiedzieć wprost, że oprócz nauki pozostanie po nas jedynie kultura. Stąd tak ważna jest rola samorządów i stowarzyszeń promujących wysoką kulturę oraz naukę. Więcej! Uważam, że nigdy nie wiemy, gdzie narodzi się talent czy to w dziedzinie nauki, czy kultury, czy sportu. Osobiście słyszałem w Drezdenku dziewczynę, która ma bardzo ładny głos, a takich jest ponoć więcej. Jeśli trafi pod rękę takich mistrzów, jak Antonina Kowtunow, Iwona Hossa czy Jarosław Bręk, to przy osobistej ciężkiej pracy być może za kilka lat coś o nich usłyszymy. Powiem jeszcze jedno ku przestrodze. Zdarza się że najlepszy talent, źle prowadzony, może skończyć wśród miernot. Wspomniani przez mnie wyżej artyści i jednocześnie wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu gwarantują, że będą nie tylko pięknie śpiewać, ale także odnosić liczące się sukcesy. Jeszcze o koncercie na zakończenie kursu. Odbędzie się w sali Domu Kultury w piątek 15 lipca o godzinie 19.00. Już dziś chętnych serdecznie zapraszam. Kurs ma 6-letnią tradycję i zawsze dostarczał melomanom z Drezdenka i okolic wielu wzruszeń. Ci, którzy odwiedzają teatry operowe  w Polsce, na pewno już trafili na wiele osób, które wcześniej zaczynały tu w Drezdenku. Ot, choćby wyróżniony niedawno w Konkursie Moniuszkowskim Krzysztof Bączyk, a w niezmiernie prestiżowym konkursie w Barcelonie Adam Kutny. Mógłbym tę listę jeszcze bardzo rozszerzyć, ale  lista byłaby zbyt duża. I jeszcze smakowity kąsek dla śpiewaków z zespołów drezdeneckich (mam tu na myśli zespoły „Cantus Firmus” i „Canto Choralis” ). Warto przyjść w sobotę 16 lipca od 12.00 do 14.00 na konsultacje wokalne. Też zainteresowanych zapraszam . Na koniec pragnę podziękować panu Janowi Kuchowiczowi za udostępnienie sali na wszystkie imprezy organizowane przez nasze stowarzyszenie.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ