10577057_688084567946115_5212931048810495676_n

Przed XXI Letnimi Spotkaniami Kameralnymi Drezdenko 2016

Znów spotkamy się w ramach Letnich Spotkań Kameralnych. W Drezdenku po raz dwudziesty pierwszy. W bieżącym roku czeka nas kilka interesujących propozycji. Autorem pomysłu, by w ramach naszego festiwalu oprócz uznanych artystów występowali ludzie młodzi, jest pan Jarosław Bręk. W roku bieżącym znów pojawią się nowi artyści, kandydaci na najlepsze sceny operowe: Weronika Kujawa, Damian Chiliński oraz Ewa Banasiak. Panią Weronikę, uczennicę pani Iwony Hossy, już słyszeliśmy i sądząc po reakcji publiczności zdobyła sympatię melomanów Drezdenka. Pana Damiana Chilińskiego, ucznia pana Jarosława Bręka usłyszymy po raz pierwszy. W przypadku Weroniki Kujawy i Damiana Chilińskiego mogę zapewnić, że już słychać, że kunszt przekazują znakomici pedagodzy. Żadnej promocji nie potrzebuje pani Ewa Banasiak, która zachwyciła drezdenecką publiczność rok temu po kursie wokalnym i pokazała, że polska szkoła nauki śpiewu jest na najwyższym poziomie. Podobnie, jak w roku ubiegłym Radę Programową festiwalu tworzą: dr hab. Iwona Hossa, dr hab. Jarosław Bręk i dr Piotr Szychowski. Jednocześnie wyżej wymienieni przygotowują poszczególne koncerty.

Iwona Hossa – dyrektor artystyczny festiwalu

Iwona Hossa – dyrektor artystyczny festiwalu

Dyrektorem artystycznym jest tym razem pani Iwona Hossa. Patronat honorowy cały czas sprawuje Wiesław Ochman. Od kilku lat staramy się o zaprezentowanie w ramach festiwalu zapomnianych kompozytorów polskich. Tym razem przypomnimy popularnego poza krajem Józefa Nowakowskiego, przyjaciela Fryderyka Chopina. U nas Józefa Nowakowskiego, jak wielu innych rodzimych twórców, pomijamy. Ja po raz pierwszy usłyszałem tego wybitnego kompozytora (ponoć był także równie wielkim pianistą) podczas koncertu w Poznaniu, a promowała twórczość Polaka firma japońska i austriacka. Ciekawostką tegorocznego festiwalu będzie występ bardzo młodego artysty Aleksandra Frąszczaka, który wystąpi pod okiem  Piotra Szychowskiego. Kim jest Aleksander Frąszczak? Tak, tak, to syn pana Artura, który zachwycał nas swoją grą w czasie spotkań literacko-muzycznych w tutejszej bibliotece im. ks. Józefa Tischnera. Talenty rodzą się w każdym miejscu.

Aleksander Frąszczak

Aleksander Frąszczak

W roku 2016 obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski. Chcemy uczcić to wyjątkowe wydarzenie koncertem z najwyższej półki, na który złożą się perły polskiej muzyki od czasów najdawniejszych po dni współczesne. Tym wyjątkowym koncertem uraczy nas zespół „Lumen vocale”, w który składa się z sześciorga śpiewaków operowych. Zachęcam na ten koncert wszystkich, wszak chrześcijaństwo, to nasze dziedzictwo w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Wreszcie ostatni koncert i nadzieje na Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Celina Kotz. Skrzypaczka, o której pisałem wcześniej z racji osiągnięć w minionym roku. Pani Celina miała zaledwie 12 lat, gdy wygrała konkurs „Młody Paganini” wśród dzieci do lat 16. Trzy lata później wygrała konkurs Telemanna, a potem trudno wszystkie laury pani Kotz policzyć. Wygrywając Ogólnopolski Konkurs im. Zdzisława Jahnkego już w lutym zapewniła sobie udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego i wymienia się ja nie bez przyczyny wśród faworytów.

 

Znawcy upatrują w pani Celinie Kotz następczynię takich mistrzyń, jak Wanda Wiłkomirska czy Grażyna Bacewicz

Znawcy upatrują w pani Celinie Kotz następczynię takich mistrzyń, jak Wanda Wiłkomirska czy Grażyna Bacewicz

Wszystkie koncerty odbędą się w sali Centrum Promocji Kultury w czwartki o godz. 19.00. Koncerty zaczynamy 28 lipca.

Wiesław Pietruszak

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ