
Zajęcia terapeutyczno – edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz Osób Dotkniętych Wykluczeniem Społecznym „Spełniamy Marzenia”, któremu prezesuje w powiecie Paulina Walasik, zrealizowało Projekt współfinansowany ze środków PFRON-u, przy udziale woj. lubuskiego, pn. „Latem baw się z nami”, w zakres którego wchodziły zajęcia terapeutyczno – edukacyjne. Program rozciągnięty w czasie był realizowany w zasadzie w trzy soboty, tj.: 25 czerwca oraz 2 i 9 lipca br. Miał on za zadanie rehabilitację dzieci, od 3 do 12 roku życia, z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej. Zajęcia, w pięciu grupach wiekowych, odbywały się w wynajętym ośrodku „Rehabilitacja”, przy ul Norwida 4 w Drezdenku. Brały w nim udział także dzieci z Gorzowa Wlkp., zrzeszone w analogicznym stowarzyszeniu. W sumie z zajęć terapeutyczno – edukacyjnych, w godz. od 10:00 do 16:00, z przerwą obiadową, skorzystało 40 dzieci. W przerwach zaś relaksacyjnych organizowano zabawy ruchowe z nagrodami. Dzieciom towarzyszyli opiekunowie. Przy czym były to najczęściej mamy lub osoby z rodziny, z którymi dzieci czuły się bezpiecznie. Gdy dzieci realizowały harmonogram zajęć, ich opiekunowie, w tym czasie, mogli odpocząć przy herbacie, kawie i smacznym cieście.
Zajęcia w grupach były różnorodne i dostosowane do stopnia niepełnosprawności. Usprawniano dzieci w takich dziedzinach jak: logopedia, dogoterapia, polisensoryka, rewalidacja. Prowadzono zajęcia: sportowo – rekreacyjne, edukacyjne, twórcze, literacko – twórcze, komputerowe, rękodzielnicze, plastyczne, techniczne i kulinarne. Były także podstawowe wiadomości i pokaz praktyczny Bartosza Guścina z Gorzowa Wlkp., ratownika medycznego, związane z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zajęcia z elementami muzykoterapii integrowały maluchów i budziły duże zainteresowanie.
Zajęcia terapeutyczno – edukacyjne prowadzili:
psycholog – Agnieszka Bandura Kopala,
neurologopeda – Beata Tatur,
pedagodzy – Paulina Walasik, Renata Maciejewska – Luty, Kamila Majzlik – Rychlik,
terapia zajęciowa – Sylwia Helwich – Rychlik,
zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu – Marta Rerus,
dogoterapeuta – Jolanta Szarek – Rój,
ratownik medyczny – Bartosz Guścin.
Program, mający na celu wspieranie intelektualne, fizyczne i psychiczne dzieci niepełnosprawnych, realizowany jest przez nasze Stowarzyszenie dwa razy do roku, w lecie i w zimie.
Zdzisław Szproch