Kowtunow

VI Mistrzowski Kurs Wokalny – Drezdenko 2016

Już po raz szósty został zorganizowany w Drezdenku Mistrzowski Kurs Wokalny przeprowadzony przez prof. dr hab. Antoninę Kowtunow, o której mogę powiedzieć, że jest w jakimś stopniu mieszkanką naszej gminy, ale na co dzień mieszka w Poznaniu. Śpiewu solowego uczy młode śpiewaczki na Wydziale Wokalno- Aktorskim w Akademii Muzycznej w Poznaniu.  Inicjatywa ta objęta jest honorowym patronatem burmistrza i ściąga do naszego miasteczka śpiewaków i śpiewaczki z całej Polski. Niewątpliwie po powrocie do domów osoby uczestniczące w kursach są najlepszymi ambasadorami naszej gminy i naszego miasteczka. Dwa słowa należą się pani profesor Antoninie Kowtunow, artystce, która przez wiele lat święciła triumfy głównie na scenach operowych w Teatrze Wielkim Poznaniu, Teatrze Wielkim w Warszawie, Operze Wrocławskiej i innych w Polsce oraz na scenach całej Europy. Kreowała pierwszoplanowe role m.in. Trawiata, Gildę, Królową Nocy, Córkę Pułku, Rozynę, Donnę Annę, Rozalindę, Adele, Goudę, Zuzannę, Hannę, Hrabinę Marica i jeszcze 50 innych partii. W okresie przełomu około roku 1989 zakupiła w Górzyskach dom za namową swojej przyjaciółki z Belgii, Margot i bardzo szybko zaangażowała się w życie kulturalne wsi oraz naszego miasteczka. Od sześciu lat dzięki inicjatywie prof. Kowtunow gmina wzbogaciła się o kolejną interesującą i stojącą na bardzo wysokim poziomie imprezę. Mam na myśli Mistrzowski Kurs Wokalny, a od trzech lat Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego, którego jest dyrektorem artystycznym i jednym z Jego organizatorów. W bieżącym roku przed publicznością Drezdenka wystąpiło siedem osób, łącznie z panią Profesor. Uczestniczkami Kursu były Martyna Michałowska, Małgorzata Wiśniewska, Aleksandra Mantaj, Aleksandra Pokora, Natalia Piechowiak i Marta Kubala .Podczas koncertu na zakończenie Kursu, który prowadziła pedagog, młode śpiewaczki zaśpiewały m.in. utwory: rec. i aria Leonory z op. Trubadur G. Verdiego, Czardasz Sylwii z operetki Księżniczki Czardasza Im. Kalmana w wykonaniu Natalii Piechowiak, Aria Cherubina z op. Wesele Figara W.A. Mozarta wyk. Ola Mantaj, aria Musetty z op. Cyganeria G. Pucciniego zaśpiewała Małgorzata Wiśniewska, aria Paminy z op. Czarodziejski Flet W.A.Mozarta w wyk. Aleksandry Pokora, arie G.F.Haendla oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Nowowiejskiego. Tu pozwolę sobie na osobistą refleksję. Słucham tych pań i panów, uczniów zaprzyjaźnionych z naszym stowarzyszeniem śpiewaków i pedagogów Antoniny Kowtunow, Iwony Hossy i Jarosława Bręka i nie mogę oprzeć się czarowi jaki emanuje w czasie tych koncertów. Piękne głosy, wielka kultura i … pokora. Każdy z nich wie, że bardzo ciężko pracuje się, by śpiewać na wysokim poziomie, ale bardzo łatwo wszystko utracić, bo to jest profesjonalizm w pełnym tego słowa znaczeniu. Tego dnia panie zaśpiewały pieśni i arie Mozarta, Verdiego, Pucciniego. Niewątpliwie największe wrażenie zrobiła tegoroczna absolwentka klasy prof. A. Kowtunow , pani Natalia Piechowiak, a każdy kto pamięta występ tej śpiewaczki z poprzednich kursów widzi, jak „obrabia się drogie kamienie”. Kiedyś, gdy uczestniczki kursu będą występowały na wielkich scenach, to z pewnością przypomną sobie wspaniałą atmosferę, jaką wytwarzają melomani z Drezdenka.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ