IMG_2540_1

Sukces Gościmia w Gliśnie

W niedzielę 18 września 2016 r. w Pałacu w Gliśnie odbyła się impreza integracyjno-promocyjna – „JESIEŃ W GLIŚNIE,” zorganizowana pod patronatem honorowym  Władysława Dajczaka Wojewody Lubuskiego i Elżbiety Anny Polak Marszałka Województwa Lubuskiego. W imprezie uczestniczyło około 120 wystawców z całego kraju.

Największą atrakcją „Jesieni w Gliśnie” był turniej wsi pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wsi lubuskiej”. W turnieju udział wzięło 7 wsi, reprezentujących powiaty województwa lubuskiego: Rychlik – pow. sulęciński; Wyszanowo – pow. międzyrzecki; Połęcko – pow. słubicki; Gościm – pow. strzelecko-drezdenecki; Janczewo.- powiat gorzowski; Skąpe – powiat świebodziński i Połęcko – powiat krośnieński.

Drużyny rywalizowały w 9 konkurencjach, między innymi: w scence rodzajowej z życia wsi, wystawce promującej osiągnięcia wsi, dowolnym tańcu w wykonaniu dzieci, „Nie daj się wkręcić” – teście bhp, rozpoznaniu nazw gatunków drzew, wypiekach domowych: Baby, babki, babeczki,  ubijaniu piany z jajka przez mężczyznę z drużyny, nawlekaniu koralików na nitkę itd. Mieszkańcy przygotowali także baner reklamujący wieś.  W każdej konkurencji można było otrzymać maksymalnie 20 punktów.

Drużyna z Gościmia uzyskała 164 punkty (podczas gdy drużyna zwycięska z Rychlika, pow. sulęciński, uzyskała 166 punktów) i zajęła II miejsce na podium. Trzecie miejsce zdobyło Skąpe z pow. świebodzińskiego. Wszyscy uczestnicy turnieju z Gościmia dzielnie walczyli, ale zmagania najbardziej przeżywali najmłodsi uczestnicy, którzy z zapałem dopingowali  drużynę i w swojej konkurencji, a był nią taniec, spisali się bezbłędnie i rewelacyjnie.

Podczas turnieju było wiele atrakcji towarzyszących, m.in.: konkurs kulinarny, promocja i sprzedaż produktów kulinarnych, wystawa drobnego inwentarza, występy zespołów ludowych.

W konkursie na „Rozgrzewające zupy jesienne” pani Bożena Świderska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gościmiu, zajęła piąte  miejsce na 15 startujących stowarzyszeń i została wyróżniona  dyplomem oraz nagrodą w postaci szybkowaru za „Zupę z dyni z groszkiem ptysiowym”. Pierwsze miejsce zajęła miejscowość Janczewo za zupę grzybową z makaronem.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w zawodach, za poświęcony czas i wniesiony trud oraz tym wszystkim osobom, które  użyczyły swoich wyrobów rzemieślniczych, cukierniczych  do udekorowania naszego stoiska: m.in. Piekarni Hert  I. A. Frąszczaków z Gościmia, Małgorzacie Grabowskiej Kawiarni Campanulla z Gościmia, Akme Zdzisławowi Wiśniewskiemu Sp. z o.o., Marcie Sznajder, Bożenie Świderskiej, pani Alinie Michalak i panu Tomaszowi Walczakowi za przygotowanie scenki z życia wsi, Urszuli de Jong, Annie Drążek za arcydzieła wykonane z papieru, bibliotece z Gościmia, za użyczenie starych fotografii miejscowości, paniom ze Szkoły Podstawowej w Gościmiu, za przygotowanie dzieci do występu tanecznego.

Podziękowania należą się również  Kołu Gospodyń i Radzie Sołeckiej,  ponieważ  zawsze można na nich liczyć oraz wszystkim pozostałym, o których nie wspomniałam, ale pamiętam i z całego serca dziękuję.

TO JEST NASZ WSPÓLNY SUKCES.  Gratulacje!

Sołtys Gościmia Sylwia Słomińska

IMG_2596_1 IMG_2588_1 IMG_2561 (1)_1 IMG_2554_1 IMG_2542_1 IMG_2533_1 IMG_2531_1 IMG_2529_1 IMG_2528_1 IMG_2526_1 IMG_2540_1

 

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ